Fed faiz artıracak mı? Ekonomistler açıkladı

İlk olarak kripto para odaklı faaliyet gösteren Silvergate Capital, ardından Silicon Valley Bank (SVB) ve son olarak da Signature Bank’ın çöküşü ABD bankacılık sisteminde büyük bir krize yol açtı.

ABD Başkanı Joe Biden, SVB’nin bankacılık sektöründe 2008 yılından sonraki en büyük çöküşü yaşaması sebebiyle her adımın atılacağı sözünü verdi. Sektördeki krize karşı bu güven açıklamaları yatırımcıları rahatlatırken bir yandan da Fed’in yaklaşan toplantısı ve faiz artırıp artırmayacağı da merak konusu oldu. Çünkü bazı ekonomistler iflasların nedeni olarak Fed’in agresif faiz artırımlarını gösteriyor.

Fed faiz artıracak mı?

Ekonomistler, son bir yıl içinde borçlanma fiyatlarındaki önemli artışların finansal stres belirtilerine katkıda bulunabileceğini ve SVB’nin çöküşünün ardından dünyanın en güçlü merkez bankalarını faiz artırma politikalarını durdurmaya sevk edebileceğini düşünüyor.

ABD Merkez Bankası yetkilileri önümüzdeki hafta ısrarlı enflasyonun peşindeyken Fed’in önümüzdeki hafta vereceği kararda muhtemelen faiz oranlarını sabit bırakacağını söyleyen çok sayıda önemli isim yer alıyor.

2008’deki mali kriz sırasında üst düzey bir bankacılık düzenleyicisi olan Sheila Bair, SVB’nin çöküşü sonrası Fed’in enflasyona karşı savaşını durdurması gerektiğini söyledi.

FDIC’nin eski başkanı Bair, CNN’e yaptığı açıklamada, “Fed’in kısa vadeli faiz oranlarını daha da yükseltmeden önce duraksaması ve şimdiye kadar yaptıklarının tam etkisini değerlendirmesi gerekiyor.” dedi.

Cuma gününden önce yatırımcılar Fed’in 21-22 Mart’taki toplantısında yarım puanlık büyük bir faiz artırımı bekliyorlardı. Bair, SVB’nin çöküşü göze alındığında, bu kadar büyük bir artışın tavsiye edilmediğini söyledi.

Fed’den 50 puanlık artış bekleniyordu

Benzer şekilde Goldman Sachs da pazar günü geç saatlerde müşterilerine “bankacılık sistemindeki stres ışığında” Fed’in faiz artırımına gitmesini beklemediklerini söyledi. Ancak yatırım bankası, “rota konusunda bazı belirsizlikler” olmasına rağmen Fed’in mayıs, haziran ve temmuz toplantılarında çeyrek puanlık bir faiz artışı öngördüğün bildirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz hafta Senato bankacılık komitesine yaptığı sunumda, son ekonomik rakamların ekonomide son birkaç ayda yaşanan soğumanın tersine dönmüş olabileceğini gösterdiğini ve bunun da yakın gelecekte daha agresif faiz artışlarını gerektirebileceğini söylemişti. Finans piyasaları da bu sebeple 0,5 puanlık bir faiz artışı bekliyordu.

Bankacılık krizinin nedeni Fed’in faiz artırımları mı?

Analistler, SVB’nin çöküşünün ardından bankaların kredi verirken daha temkinli hale geleceğini ve bunun da yüksek borçlanma maliyetleriyle aynı etkilere sahip olacağını bildirdi. Buna ek olarak SVB’nin iflasının son yılların en agresif faiz artırım döngüsünün gecikmiş etkilerinin olduğu konusunda da uyarıda bulundular.

İngiltere merkezli banka NatWest’in küresel ekonomi ve piyasa stratejisi başkanı John Briggs, “Fed bir şeyleri kırmaya başlıyor.” dedi. Briggs, Fed’in yaygın olarak beklenen 50 baz puanlık artış yerine muhtemelen 25 baz puanlık bir artışı tercih edeceğini öngördü.

Briggs, mevcut sıkılaştırma seviyesinin halihazırda sorunlara neden olması durumunda Fed’in daha sıkı politikalar uygulamak istemeyebileceğini de bildirdi.

Yorum Bırak