Fed mart toplantısı ne zaman? Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Geçen hafta Silicon Valley Bank’ın ani iflasının ve son olarak Signature Bank’ın kapatılmasının ardından piyasalar alt üst oldu. Yatırımcılar, SVB’nin iflasının ardından faiz oranlarının daha da yükseleceğine dair tahminlerini yırtıp atarak dünya genelindeki banka hisselerini elden çıkardılar.

Üst üste gelen bu krizlerin ardından Fed’in yapacağı hamleler de akıllarda soru işareti bıraktı. Bu nedenden dolayı tüm dünyanın yanı sıra ülkemizde de Fed toplantısının ne zaman gerçekleştirileceğine ilişkin ayrıntılar fazlasıyla merak ediliyor.

Fed mart ayı faiz kararı hangi gün?

ABD Merkez Bankası’nın mart ayındaki toplantısıyla ilgili detaylar belli oldu. Fed 21-22 Mart tarihlerinde toplanacak. Faiz kararı 22 Mart TSİ 21.00’de duyurulacak.

Fed aralık ayında 75 baz puanlık faiz artırımını 50 baz puana indirmiş ve ardından 31 Ocak-1 Şubat FOMC toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artırımına gitmişti.

Fed faiz artıracak mı?

Finansal veri sağlayıcısı Refinitiv verilerine göre, yatırımcılar Fed’in faizleri çeyrek puan artırması ya da sabit bırakması konusunda eşit oranda bölünmüş durumda.

Ekonomistler de bir yandan Fed’in faiz artırıma gitmesini beklemediğini söylerken akıllara Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz yaptığı hafta para politikasının daha da agresif hale gelmesi gerekebileceği yönündeki açıklamaları geliyor.

Öte yandan birkaç gün öncesine kadar Fed’in bu ay faiz oranlarını yarım puan daha artırmasını bekleyen Wall Street, tahminlerini keskin bir şekilde aşağı çekti. Goldman Sachs ekonomistleri pazar günü yaptıkları açıklamada, Fed’in mart ayında faiz oranlarını artırmasını artık beklemediklerini söyledi.

Yorum Bırak