Genesis’teki alacak hakları %35 indirimle satılıyor: Büyükler devrede

FTX’in iflası sonrası, gözlerini kripto para sektörüne çeviren bazı büyük yatırımcıların yeni hedefi Genesis. Bu yatırımcılar, alışılmışın aksine doğrudan kripto para veya şirket yatırımı yapmıyorlar. Arayışta oldukları şey, iflas eden veya yapılandırmaya giden şirketlerdeki alacaklıların hakları.

4 milyon dolarlık alacak hakkı %35 indirimle Jefferies’e satıldı

Broker şirketi XClaim’in Baş Strateji Sorumlusu Andrew Glantz’a göre şirket, kripto kredi şirketinin kısa bir süre önce iflas başvurusunda bulunmuş olmasına rağmen, ortalama değeri 1 milyon doların üzerinde olan ve nominal değerinin yüzde 25’i ile yüzde 35’i arasında değişen alacaklar için üç işlemi onayladı. Salı günü yapılan bir başvuruya göre, 4 milyon dolarlık bir hak talebi, Jefferies Leveraged Credit’e satıldı.

Genesis, önceki kripto vakalarından farklı olarak bir yeniden yapılandırma planıyla iflas başvurusunda bulundu. Ayrıca şirketin yeniden ayağa kalkmasına yardımcı olabilecek DCG’ye borç verdiği en az 1.65 milyar dolar vardı.

Glantz konuya ilişkin, “DCG grubunun hem Genesis’in büyük bir alacaklısı hem de şirketin ana hissedarı olması biraz garip” dedi.

Büyük firmalar fazlasıyla ilgi gösteriyor

FTX borsası kasım ayında büyük bir borçla battığından bu yana, Baupost Group ve Oaktree Capital Management gibi büyük firmalar alacak haklarına ilgi gösterdi. Bu iflas eden firmalarda varlıkları mahsur kalan hak sahiplerinin alacaklarının devri, faaliyetlerini sürdürmek ya da piyasaya geri dönmek adına fazlasıyla ihtiyaç duyulan nakdi toplamanın bir yolu olarak görülüyor.

Genesis’in yeniden yapılandırma planının bir yargıç ve diğer alacaklılar tarafından onaylanması beklenirken şirket, planı 19 Mayıs’a kadar uygulamaya başlamak istediğini belirtti.  Ayrıca eski bir federal savcı DCG şirketleriyle yapılan anlaşmaları inceliyor.

Yorum Bırak