1 milyar dolar değerde 49 bin Bitcoin hareket etti: Satış baskısı gelecek mi?

Kurucusu Ross Ulbricht’in şartlı tahliye ihtimali bile bulunmadan 2 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasına neden olan Silk Road pazar yeri bir kez daha kripto para piyasasının gündemine geldi.

FBI başta olmak üzere ABD devletine bağlı birçok kolluk kuvvetinin senelerdir ele geçirdiği Bitcoin’lerden bir bölümü bugün itibarıyla hareket etti. Zincir üstü takip ve güvenlik firması PeckShield’ın paylaştığı bilgilere göre; 49 bin adet Bitcoin’in 9861 tanesi Coinbase borsasına gönderildi. Kalan yaklaşık 40 bin BTC’nin ise iç transferlerle yine hükuemete bağlı cüzdanlara gönderildiği düşünülüyor.

Açık artırma için mi?

ABD’li kolluk kuvvetlerinden konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, transferler önümüzdeki dönemde yapılacak muhtemel bazı açık artırmalarla ilgili olabilir. ABD’li kurumlar, zaman zaman bu tür yasa dışı kişi ya da organizasyonlardan elde ettikleri kripto paraları açık artırma usulü satışa koyuyorlar.

Silk Road’dan 2014’te ele geçirilen bir bölüm Bitcoin de, birden fazla kez açık artırmaya çıkarılmıştı. Ünlü Bitcoin destekçisi ve iş adamı Tim Draper da, Silk Road açık artırmalarından birinde, tanesi 640 dolardan yaklaşık 30 bin BTC almıştı.

444 bin Bitcoin kayıp…

Bazı FBI ajanlarının da ele geçirilen Bitcoin’leri kendi kişisel cüzdanlarına aktardıkları tespit edilmiş ve bu kişilerin görevlerine son verilmişti. Yapılan araştırmalar ise Silk Road bağlantılı yüz binlerce Bitcoin’in kayıp olduğunu gösteriyor. mysteryarchive.com’un 2020’de yaptığı araştırmaya göre, yaklaşık 444 bin BTC kayıp ve fonların nerede olduğu hiçbir şekilde bulunamıyor. Hatta araştırma yapılmadan önce bu miktarda Bitcoin’in kaybolduğu bile farkına varılmamıştı.

Yorum Bırak