13 trilyon dolar yöneten BlackRock metaverse ETF’i başlattı

Coinbase, USDC ihraççısı Circle gibi büyük kripto şirketleriyle ortaklık kuran, aynı zamanda özel Bitcoin fonu da çıkaran ve birçok kripto firmasında da yatırımı bulunan BlackRock şimdi de bir metaverse ETF’i çıkardı.

“iShares Future Metaverse Tech and Communications ETF (IVRS US)” ismindeki borsa yatırım fonu New York borsasında listelenmiş durumda…

IVRS US adlı fon, içeriğindeki firmaları gelişmiş ve gelişmekte olan ülke piyasalarından seçen Morningstar Küresel Metaverse & Sanal Etkileşim Seçim Endeksi’yle korele bir şekilde hareket ediyor. Bahsi geçen ülkeler grubunda Hindistan ise dışarıda tutuluyor. Endeksin içindeki şirketlerin piyasa değerlerinin en az 300 milyon dolar, günlük işlem hacminin ise en az 2 milyon dolar olması gerekiyor.

Son dönemde özellikle Meta, Microsoft, Apple ve Amazon şirketlerinin metaverse konusunda önemli bir yarış içine girdikleri biliniyordu. BlackRock şirketi son olarak iflasın eşiğine gelmiş olan Core Scientific madencilik şirketi ile yine zorlu günler yaşayan Silvergate firmasına önemli yatırımlar yapmıştı.

Yorum Bırak