3 Japon bankası açık blok zincirinde sabit coin çıkaracak

Kripto para adaptasyonunun gittikçe arttığı ülkelerden biri olan Japonya’da şimdi de sabit coin adımı atıldı. Merkez bankasının da nisan ayında CBDC çalışmalarına başlayacağı ülkede 3 banka ve Kyoto Üniversitesi yeni ihraç edilecek olan sabit coin’lerin testlerinde yer alacaklar.

Blok zinciri teknolojisi bağlantılı araçlar geliştiren bir şirket olan G.U. Technologies’in ihraç edeceği bu sabit coin’lerle ilgili ilk adım da atıldı ve Ethereum uyumlu bir açık blok zinciri oluşturuldu.

Sonrasında özel sektör ve devlet kurumları…

G.U. Technologies’den yapılan açıklamada denemelerin ilk etapta ihraç ve elektronik ödemelerin gerçekleştirilmesi yönünde olacağı, ileriki dönemde ise özel şirketler ve yerel hükumetlerin de testlere dahil edilmesinin hedeflendiği aktarıldı.

3 banka ayrı sabit coin çıkaracak

Çıkarılacak sabit coin’lerin Japonya’daki regülasyonlarla tamamen uyumlu olacağı belirtilirken, denemelerde yer alacak olan bankaların da Kiraboshi Financial Group, Minna no Bank ve The Shikoku Bank olacağı kaydedildi. Her bankanın kendi sabit coin’inin olacağı projede kamuya açık olacak blok zincirinin adının “Japonya Açık Zincir” olmasına karar verildi.

USDT, USDC yasağı kalkabilir

Bilindiği üzere Japonya’da borsaların ülke dışında çıkarılan sabit coin’leri listelemesi şu anda yasak… Dolayısıyla en büyük iki sabit coin olan ve piyasa değerleri 100 milyar doların üzerinde olan USDT ve USDC de ülkede borsalarda kullanılamıyor. Ancak regülasyonların gittikçe yumuşadığı Japonya’da bu yasağın da 2024 yılı gelmeden kalkacağı iddia ediliyor.

Yorum Bırak