40 trilyon $’lık State Street’ten kripto bankası Silvergate’e büyük destek

Yönetimi altında 4 trilyon dolardan fazla varlık bulunan ve sakladığı varlık değeri de 40 trilyon doların üzerinde olan State Street bankası, Silvergate’ten %9.3’lük hisse aldığını duyurdu. SEC’ye yapılan bildirimde, hisselerin pasif olduğu ve bu sayede herhangi bir değişiklik yapılarak firmanın durumunun etkilenmesinin istenmediği belirtildi.

Adalet Bakanlığı soruşturmasıyla birlikte…

Bilindiği gibi dün yapılan açıklamada ABD Adalet Bakanlığı, FTX ve Alameda ilişkileri nedeniyle kripto bankası Silvergate hakkında soruşturma başlatmıştı. Bu duyurudan birkaç gün önce de, dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi olan BlackRock da Silvergate’teki hisse oranını %7.2’ye çıkarmıştı.

Silvergate FTX ve Alameda çöküşlerinden de olumsuz etkilenmiş ve müşterilerinin ödeme taleplerini karşılamak amacıyla milyarlarca dolarlık satış yapmıştı. Banka geçtiğimiz ayki raporunda 1 milyar dolarlık net zarar açıklamıştı.

Hem State Street hem de BlackRock’ın yaşanan tüm olumsuz olaylara rağmen Silvergate konusundaki destekleri de dikkat çekiyor. Silvergate’in özellikle FTX ile çok yakın ilişkileri bulunuyordu.

İçinde Elizabeth Warren’ın da olduğu 3 senatör geçtiğimiz günlerde şirkete, 13 Şubat gününe kadar cevaplanmak üzere FTX bağlarını soran resmi bir mektup göndermişti.

Yorum Bırak