600 bin üyesi olan kripto platformunun sahipleri kaçtı

Yüksek enflasyon ve ekonomik krizin olduğu ülkelerden biri olan Mısır’da en büyük kripto dolandırıcılıklarından biri yaşandı. Bulut madencilik hizmeti de veren HoggPool adındaki şirket, yaklaşık 6 ayda 600 binden fazla müşteriye sahip olmayı başardı ancak, bu ay başında faaliyetlerine son verdi.

RIOT adında yeni uygulama açacaklardı

Mısır polisi yaptığı operasyon ile 29 kişiyi gözaltına alırken, birçok cihaza da el konuldu. Yakalanan kişiler, bir suç organizasyonu içinde olduklarını bildiklerini dile getirirlerken, şirketin hızlı getiri elde etmek isteyen insanları hedef aldığını söylediler. Gözaltına alınanlar ayrıca, içerideki parayı hesaplara geçirir geçirmez uygulamayı kapadıklarını ve RIOT adında yeni bir uygulama açmayı planladıklarını aktardılar. Bilindiği üzere RIOT, ABD merkezli olan ve dünyanın en büyük kripto para madencilik şirketlerinden bir tanesi konumunda…

Getiri vaadi göz boyadı

Ülke medyasındaki haberlere göre şirketin kısa sürede yüzbinlerce kişiye ulaşmasının altında, bulut madencilik vasıtasıyla kullanıcılara vadettiği getiriler bulunuyor. Ancak şirket, şubat ayı itibarıyla müşterilerine ödediği getirileri kesmişti. Kesintiye sebep olarak kripto krizi gösterilmişti.

Google’dan 100 bin indirme

Merkezinin yurt dışında olduğunu iddia eden platformun birçok çalışanının ise Kahire’de birkaç villada çalıştığı ortaya çıktı. Kendisini uluslararası bir firma olarak tanıtan HoggPool, sadece GooglePlay üzerinden 100 binden fazla indirildi.

Yorum Bırak