750 milyon dolarlık kripto para işlemi: Yurt dışında ucuza alıp sattılar

Kripto paraları kullanarak 940 milyar won (yaklaşık 755 milyon dolar) değerinde yasa dışı döviz işlemi gerçekleştiren bir grup yabancı ve Kuzey Koreli sığınmacı, tutuklandıktan sonra mahkemeye çıkarıldı.

Incheon Bölge Savcılığı Uluslararası Ceza Soruşturma Bölümü Başsavcı Yardımcısı Kim Tae-hyung, dün yaptığı açıklamada, zanlıları alfabetik sırayla adlandırdı. 44 yaşındaki Libyalı A ile 43 yaşındaki Kuzey Koreli B olarak adlandırılan kişilerin tutuklandığı ve haklarında Mali Bilgiler Yasası ve Döviz İşlemleri Yasasını ihlal etme suçlamasıyla dava açıldığı duyuruldu. Ayrıca, 43 yaşındaki C ve diğerleri olmak üzere iki Kuzey Koreli, Elektronik Mali İşlemler Yasasını ihlal etmekle, 53 yaşındaki D ise Mali Bilgiler Yasasını ihlal etmekle suçlandı.

Uluslararası borsalardan alıp yerel borsalara aktardılar

A ve diğer altı kişinin, Libyalılar tarafından binlerce kez uluslararası borsalardan 755 milyon dolarlık satın almak ve daha sonra bunları satış için yerel borsalara aktarıp yasa dışı döviz işlemleri yapmakla görevlendirildiklerinden şüpheleniliyor.

“Kimchi Primi’nden yararlandılar”

Savcılar, A ve diğerlerinin, kripto paraların ülkedeki piyasa fiyatının denizaşırı ülkelere göre daha pahalı olması anlamına gelen “Kimchi Primi”nden yararlanarak yasa dışı döviz işlemlerinde milyarlarca won kazandıklarına inanıyor.

Soruşturmaya göre Libyalılar, ülkede yurtdışı havaleleri gerçekleştiren yabancı bir bankanın faaliyetlerini durdurması üzerine ücretleri düşürmek ve para gönderme süresini kısaltmak için A ve diğerlerinden yardım istedi.

Elde ettikleri tüm gelirlere el konacak

A ve suç ortaklarını soruşturmaya devam ettiklerini söyleyen bir savcı, “Benzer suçları önlemek için işledikleri suçlardan elde ettikleri gelirlere tamamen el koyacağız.” dedi.

Yorum Bırak