AB bankaları için daha sert kripto kuralları geliyor

Avrupa Birliği kanun yapıcıları, kripto para işlemlerine izin veren bankalar için daha sert kurallar getiren bir tasarıyı onayladılar. Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Para Komitesi, bankaların, muhtemel kayıplara karşı daha fazla sermaye tutması gerektiğini belirten kurallar bütününü kabul etti.

Bu kurallar paketinin kanuna dönüşebilmesi için ise Avrupa Parlamentosu’nun onayı gerekiyor.

Bu tasarının milletvekillerinin oylamasına sunulmasının en büyük sebebinin ise, AB yargı bölgesi kurallarını, Basel Bankacılık Denetleme standartlarıyla aynı seviyeye çıkarmak olduğu belirtiliyor.

2025’ten sonra uygulamaya başlanacak

Tasarının kanunlaşması durumunda, içinde bulunan kurallar bütünü, 2025 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak. Tasarı paketinin içinde, bir bankanın sermayesinin ne kadarının kripto paralara ayrılabileceği konusu da bulunuyor ve bu rakama bir sınır getiriliyor.

Avrupa Finansal Piyasalar Birliği (AFME), AB’nin uluslararası Basel standartlarına geçmesi için bu onayın önemli bir adım olduğunu belirtirken, “yine de AB Parlamentosu, Komisyonu ve Konseyi’nin kripto varlıklar konusunda daha net tanımlamada bulunması gerektiği yorumunu yaptı.

Yüzde 1.250’lik koruma

Kural paketindeki en önemli maddelerden biri de bankaların kripto para risklerine karşı, sermayelerinin %1.250’si oranında bir “risk ağırlığı” uygulaması zorunluluğu… Bu sayede varlıkların tamamen kaybedilmesi durumunda, rahatlıkla bir ödeme yapılabilmesi hedefleniyor.

Yorum Bırak