AB Parlamentosu kişisel kripto cüzdan yasağına karşı duruyor

Merkeziyetsiz ve kişisel cüzdanlar bir kez daha Avrupa Birliği’nde tartışma konusu oldu. Geçtiğimiz sene birçok kez yasaklanmak istenen kişisel cüzdanlar konusunda son değerlendirme ise AB Parlamentosu yetkililerinden geldi.

ABD medyasından The Block’un özel haberine göre AB Parlamentosu yetkilileri, kanun yapıcıların aslında tamamiyle bir yasak istemediklerini ve buna karşı olduklarını söylediler.

Gizlilik odaklı cüzdan ve uygulamalar hedefte

Hazırlanmakta olan yeni yasa tasarısında, cüzdanların tamamen yasaklanmadığı ancak gizlilik odaklı cüzdanlar ya da mikserler gibi anonimlik sağlayan enstrümanların ise, para aklama karşıtı yasalar kapsamında yasaklanabileceği kaydedildi. Değiştirilen tasarı metninde bu yasaklar kapsamına, kişisel cüzdanların büyük bölümünün ise dahil edilmediği görülüyor.

Tasarı metinlerinde geçen sene “kişisel olarak yönetilen adresler” ibaresinden “kişisel olarak yönetilen cüzdanlar” ibaresine geçildiği görülürken, uzmanlar değiştirilen ilk ifadenin kalması durumunda tüm kripto hizmet sağlayıcılarına bir yasak gelme ihtimalinin ortaya çıktığını ancak değişiklikle bu durumun ortadan kalktığını belirtiyorlar.

Cüzdan sahibi belli değilse bin euro!

Kişisel yani merkeziyetsiz cüzdan sahibinin belli olmaması durumunda, yapılabilecek işlemin sınırı ise bu yasa tasarısında da 1000 euro olarak gösteriliyor.

Avrupa Parlamentosu üye ülke temsilcilerinin, anti para aklama regülasyonları konusunda son kararları vermek için 28 Mart’a kadar süreleri bulunuyor. Dolayısıyla şu andaki taslak metinlerde de yeni değişiklikler yapılabilir.

Yorum Bırak