ABD Adalet Bakanlığı Forsage kurucularına dolandırıcılık davası açtı

Küresel bir ponzi organizasyonu olarak görülen Forsage’ın 4 kurucusuna ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) tarafından dava açıldı. Kurucularının dördü de Rus vatandaşı olan ve isimleri Vladimir Okhotnikov, Olena Oblamska, Mikhail Sergeev ve Sergey Maslakov olan bu kişiler, bakanlık tarafından mağdur yatırımcılardan dolandırıcılık faaliyetiyle toplamda 340 milyon dolar elde etmekle suçlanıyorlar.

ABD’nin Oregon Bölgesi savcısı olan davayı açan Natalie Wight yaptığı açıklamada, “İddianame, yüz milyonlarca dolarlık sistematik bir hırsızlığı ortaya çıkarmak için aylarca harcanan titiz bir soruşturmanın sonucudur. Bu tür yeni teknolojileri kullanarak dolandırıcılık yapan kişiler, ancak kurumların sorunsuz ve birlikte çalışmasıyla yakalanabilirler” dedi.

Öte yandan Forsage’ın Twitter hesabının ise yaşananlardan hiçbir şekilde etkilenmediği ve kullanıcıları değişik teşvik ve programlarla platforma çağırmaya devam ettiği görülüyor.

Ethereum tabanlı bir merkeziyetsiz uygulama olan Forsage, kullanıcılara yüksek ve uzun vadeli getiriler vadediyor.

Geçmiş yıllarda birçok uzman ve hatta Filipinler devleti dâhi, Fornage kullanımı konusunda önemli uyarılarda bulunmuşlardı. Ancak özellikle Flipinler’de halk, yapılan uyarıları dikkate almamış ve platformu kullanmaya devam etmişti.

Bu tür yüksek getiri vadeden kripto oluşumlarının en çok bilineni ise milyarlarca dolarlık vurgun yapan Bitconnect organziasyonuydu.

Yorum Bırak