ABD başkanı Joe Biden’dan yeni kripto hamlesi

ABD’de çok tartışılan ve eleştirilen bütçe açığını azaltmak isteyen Joe Biden yönetimi, vergi konusunda  birçok değişiklik yapacak bir öneri sunacak. Biden’ın plânı kripto yatırımcılarını da direkt olarak etkileyecek.

ABD medyasından Wall Street Journal’ın haberine göre başkan Biden, özellikle “wash trading”in önüne geçebilmek için yeni kurallar getirmeyi planlıyor. Biden’ın 2024 bütçe planlamasında önemli bir yer tutması hedeflenen bu kripto adımıyla birlikte hükumetin 24 milyar dolar ekstra gelir etmesi bekleniyor.

Bilindiği üzere yatırımcılar, bir kripto parada zarar ettikten sonra bu oranı vergiden düşüp, aynı rakamlardan yeniden yatırım yapabiliyor. Dolayısıyla yapılan işlemlerle birlikte yatırımcı, belli oranda vergi ödemenin önüne geçiyor. “Wash trading”, hisse senetleri ve tahvil alım satımlarında ise yapılamıyor. Ancak kripto paralarda buna engel bir durum yok ve hükumet bu tarz işlemleri tamamen yasaklamak istiyor.

Cumhuriyetçiler reddedebilir

WSJ’nin haberinde ayrıca ülkeyi yöneten grubun Demokrat Parti olmasına rağmen Temsilciler Meclisi’nde üstünlüğün Cumhuriyetçilere geçmesinden ötürü, bütçenin kabul edilmeyebileceği de yazıldı. Biden’ın yeni bütçe planını TSİ bu akşam açıklaması bekleniyor.

Biden’ın bütçe planındaki değişiklikler sadece “wash trading” ile ilgili de değil. Bilindiği üzere şubat ayında ABD Maliye Bakanlığı (IRS) vergi kurallarını genişletmişti. Bu kurallarla birlikte, dijital varlıklarla ilgili herhangi bir işlem yapan kişiler bunu (bunları) beyan etmek zorunda olacak.

ABD medyasındaki bazı haberlerde ayrıca ’lerin de artık vergiye tâbi olacakları belirtiliyor.

Yorum Bırak