ABD istihdamı Bitcoin’i neden düşürüyor, Powell ne demişti?

Merakla beklenen ABD tarım dışı istihdam verisi bugün açıklandı. TSİ 16.30’da açıklanan veriye göre, ocak ayı istihdamı 517 bin arttı. Beklentiler ise 185 bin düzeyindeydi.

Tahminleri oldukça aşan istihdam verisi, fiyatında düşüş getirdi. Bir numaralı ilk dakikalarda 23 bin 244 dolara kadar geriledi. Fiyat, TSİ 23.00 itibari ile 23 bin 313 dolar seviyesinde.

Piyasa neden düşüyor?

Bu noktada, akıllardaki soru Bitcoin ve diğer piyasaların istihdam verisinden dolayı neden düşüş yaşadığı. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Ekonomist Enes Özkan, “İstihdam verisinin beklentilerin oldukça üzerinde olması, ekonominin soğumadığını gösteriyor ve dolayısıyla Fed’in daha fazla faiz artırması gerektiğine yönelik bir işaret olabilir.” dedi. Özkan, bu durumun da finansal piyasalarda düşüşe yol açtığını ifade etti. Özkan’ın yorumları şöyleydi:

“Enflasyonun istenen seviyede azalmayacağının işareti”

“Tarım dışı istihdam verisinin beklentinin üzerinde geliyor olması, işsizliğin azalıyor olduğu anlamına gelir. Fed, faizi ekonomiyi soğutmak için artırıyor. Ekonominin soğuduğunun en önemli göstergesi, ekonominin soğumasının yan etkisi ne? İşsizliğin artması. Biz ise tam aksine işsizliğin azaldığını görüyoruz. Bu aynı zamanda enflasyonun istenen seviyede azalmayacağının işareti. Yani, ekonomi soğuyacak, işsizlik artacak, bu sayede insanların gelirleri azalacak ve piyasada dolaşan para miktarının bir kısmı da bu şekilde azalacak. Talep yönünde enflasyonu azaltmanın böyle bir etkisi de olacak. İşsizliğin artmasını hiç kimse istemez tabi ama bu bir yan etkidir ve genellikle ekonominin soğuduğu yerlerde görülür. İstihdamın beklentinin üstünde gelmesi demek, aslında ekonominin soğumadığı anlamına geliyor. Yani, merkez bankasının daha fazla faiz artırması gerektiğine yönelik bir işaret olabilir. Aynı zamanda doların gereğinden fazla değerli hale gelmesine yol açabilir. Bu da onun göstergelerinden biri olabilir. O nedenle de eğer böyle bir şey varsa, yani bu veri ‘ekonomi soğumuyor’ sinyalleri gönderiyorsa ki gönderiyor, bu da finansal piyasalarda bir düşüşe neden olur. Bizim de yaşadığımız düşüş tam olarak bununla ilgili.”

“Enflasyon verisi de beklenmeli”

“Mevcut durumda ekonomide herhangi bir yavaşlama yok, resesyon ihtimali de neredeyse ortadan kalkmış gibi duruyor. Bu durumda enflasyon bu şekilde devam edebilir. Yine de bu veri de biraz teyide muhtaç. Enflasyon verisine de bakmak gerekiyor. Oradaki enflasyondaki durum, bize kripto para piyasaları açısından en azından 3-4 aylık vadede gideceğimiz yönü söyler diye düşünüyorum.”

Powell ne demişti?

Fed Başkanı Jerome Powell, 1 Şubat’ta yaptığı açıklamada, faiz oranlarında yeterince kısıtlayıcı seviyede olmadıklarına vurgu yapmış ve “Göstergeler, iş gücü piyasasının hala çok kuvvetli olduğuna işaret ediyor.” diyerek güçlü istihdama dikkat çekmişti. Birkaç faiz artırımı daha yapmayı değerlendirdiklerini belirten Powell, faiz indirimi konusunda ise “Benim ve arkadaşlarımın görüşüne göre bu sene faiz indirimleri için uygun ortam olmayacak.” açıklamasında bulunmuştu.

Yorum Bırak