ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı: Bitcoin’de yükseliş

Salı ve çarşamba günleri Fed başkanı Jerome Powell’ın “Verilere göre hareket edeceğiz” açıklamasından sonraki ilk önemli resmi rakamlar geldi. ABD tarım dışı istihdam verileri şubat ayındaki büyük artıştan sonra da bu kez +311.000 olarak açıklandı. Beklentiler ise 225 bin seviyesindeydi. Böylece son 10 ayda beklentilerin üzerinde gelen istihdamdaki artış bu gidişatını 11 aya çıkarmış oldu. Şubat ayında açıklanan rakam ise +517.000’di.

Bitcoin fiyatında yükseliş

Verilerin açıklanmasının ardından ise Bitcoin fiyatında yükseliş yaşandı. Gün içinde 19.500 doların da altına inen en büyük kripto para, yeniden 20 bin doların üzerini gördü. Ancak yükseliş çok kısıtlı bir ölçekte yaşandı.

İşsizlik arttı

Öte yandan tarım dışı istihdam verileriyle birlikte işsizlik oranı da resmen açıklandı. Yüzde 3.4 ile son 54 yılın en düşük işsizlik oranına sahip olan ABD’de, oran bu kez %3.6’ya çıktı.

Fed’in faiz artışlarındaki kararını etkileyecek olan bundan sonraki en önemli veri ise 14 Mart gününde açıklanacak enflasyon rakamları olacak. Başkan Powell bu hafta içi yaptığı açıklamada enflasyonu %2’ye düşürme konusunda kararlı olacaklarını dile getirmişti.

Yorum Bırak