ABD’de Cumhuriyetçilerden SEC’ye baskı: Derin endişe duyuyoruz

Üst düzey Cumhuriyetçi Parti üyeleri Gary Gensler’e mektup yazarak SEC’nin ‘İklim Değişikliği Teklifi’ ile ilgili kayıtları talep etti. SEC’nin yeni iklim bilgilendirme kurallarını onaylaması halinde, ilk kez halka açık şirketlerin faaliyetlerinin çevre üzerindeki etkileri hakkında kapsamlı bilgi vermeleri gerekecek. Bazıları, bunun küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi tartışmalı sosyal ve siyasi konularda tavır almaları için şirketler üzerinde aşırı baskı oluşturacağı konusunda endişeli.

FOX Business tarafından incelenen bir mektupta, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry, Senato Bankacılık Komitesi Kıdemli Üyesi Tim Scott ve Temsilciler Meclisi Gözetim ve Soruşturma Alt Komitesi Başkanı Bill Huizenga, Gensler’in 20 Ocak 2021 tarihine kadar kuralla ilgili tüm iletişim ve kayıtları teslim etmesini talep etti.

Belge taleplerine ek olarak, Cumhuriyetçi Parti (GOP) üyeleri Gensler ve ekibinin kuralın enerji fiyatları üzerindeki etkisini dikkate alıp almadığını bilmek istiyor.

“Derin endişe duyuyoruz”

Mektupta, “SEC’nin şeffaflık eksikliği ve Kongre’nin meşru gözetim soruşturmalarını göz ardı etmesinden derin endişe duyuyoruz ve sizi ileride Kongre’nin bilgi taleplerine daha duyarlı olmaya çağırıyoruz.” dendi.

Cumhuriyetçiler ESG yetkilerine karşı saldırıya geçti

GOP’un bu hamlesi, şirketleri çeşitliliğe ve karbon ayak izlerinin etkilerini azaltan uygulamaları benimsemeye teşvik etmeyi amaçlayan Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) olarak bilinen düzenlemelerle ilgili daha büyük bir siyasi tartışmanın parçası olarak öne çıkıyor. Cumhuriyetçiler, yatırım kararları almak için ESG filtreleri kullanan BlackRock, Vanguard ve State Street gibi varlık yöneticilerine yönelik eleştiriler de dahil olmak üzere ESG yetkilerine karşı büyük bir saldırı başlattı.

Cumhuriyetçiler bu tür filtrelerin petrol ve enerji aramalarını caydırarak daha yüksek benzin fiyatlarına ve enflasyona yol açtığını ve ilerici bir siyasi gündemi desteklediğini söylüyor.

Fikri ortaya atan isim SEC Başkanı Gensler

Eski bir Goldman Sachs bankacısı ve profesörü olan Gensler, SEC’nin önerdiği çevresel bildiri kuralları fikrini ortaya atan isimdi. Yatırımcıların şirket faaliyetlerinin çevreyi nasıl etkilediğini bilmeleri gerektiğini, çünkü çevresel değişimin ekonomik büyüme için büyük bir tehdit olduğunu söylemişti.

Ancak Gensler’in önerileri sadece muhafazakârlar tarafından değil, aynı zamanda ESG politikalarına bağlı olan şirketler tarafından da şüpheyle karşılandı. Çoğu ESG bildirisi enerji şirketlerine yatırım yapılmasına izin veriyor. Ancak BlackRock, petrol sektöründeki en büyük yatırımcılardan biri.

“Bankalar verdikleri kredileri azaltabilir”

SEC’nin yönergelerinin kapsamı o kadar geniş ki halka açık şirketler ilk kez faaliyetlerinin genellikle belirsiz olan bilimsel iklim teorilerini nasıl etkilediğini tahmin etmek ve açıklamak zorunda kalacaklar.

Eleştirmenlere göre, açıklama kurallarına uymak muazzam harcamalara yol açacak. Fox Business’a göre bankalar, böylesine önemli bir açıklama yüküyle karşı karşıya kalırlarsa, enerji şirketlerine sağladıkları kredileri muhtemelen azaltacaklar.

Kripto sektöründe de tepki çekiyor

SEC’nin kripto para sektörüne yönelik artan baskıları, başkan Gensler’a karşı tepkilerin artmasına neden oldu. Coinbase ve Gemini gibi ABD’li büyük sektör oyuncuları, son dönemde SEC ile karşı karşıya geldi. Geçtiğimiz günlerde SEC’nin borsaları kıskaca alarak başlattığı operasyonu üzerine Coinbase, geri adım atılmayacağını, mahkeme olursa sonuna kadar savunma yapacaklarını bildirmişti. Gensler ile kripto para sektörü arasındaki ilişkinin ilerleyen dönemde nasıl şekilleneceği merak konusu.

Yorum Bırak