ABD’den bazı Bitcoin ve Ethereum adreslerine yaptırım

Hazine Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), yaptığı açıklamada, silah tüccarı olduğu öğrenilen Igor Vladimirovich Zimenkov’un oğlu Jonatan Zimenkov tarafından kullanılan Bitcoin ve Ethereum adreslerini kara listeye aldığını söyledi.

“Yönettikleri ağ ile yaptırımları deliyorlar”

OFAC, baba-oğul Zimenkov’un, Rusya’nın geçtiğimiz yıl Ukrayna’yı işgali sırasında bir Rus şirketine “yüksek teknolojili cihazlar” sağlayan bir yaptırım delme ağını yönettiğini iddia ediyor.

Yapılan açıklamada, Igor Zimenkov’un, Rusya’nın diğer ülkelerdeki hükümetlere silah satmasına yardımcı olmak için oğlu Jonatan Zimenkov, geniş bir grup kişi ve kuruluşla yakın bir şekilde çalıştığı belirtildi.

Açıklamada, hem baba hem de oğlunun yaptırım uygulanan Rus savunma firmalarıyla yakın temas halinde oldukları da belirtildi. Ayrıca, Zimenkov ağının yasal görünmeye çalışırken söz konusu ağ içinde para taşımak adına paravan şirketler kullandığı da bildirildi.

Blok zinciri verilerine göre, yaptırım uygulanan iki Bitcoin ve Ethereum adresi şu anda herhangi bir varlık bulundurmuyor.

ABD’nin Bitcoin adreslerine yaptığı ilk yaptırım değil

Bitcoin adresleri ve ilişkili ürünler daha önce de OFAC yaptırımları kapsamına girmişti. Geçen yıl kara para aklandığı iddiasıyla ABD vatandaşlarının Tornado Cash kullanmasının yasaklanması medyada en çok ilgi gören olay olmuştu.

OFAC, yaptırım uyguladığı kripto karıştırıcısı Tornado Cash’in, Kuzey Kore devlet destekli hack grubu Lazarus Group tarafından çalınan fonları gizlemek için bir araç olarak kullanıldığını iddia ediyor.

Fakat yasak, kripto topluluğundaki birçok kişiyi, hatta gizliliğin bir hak olduğunu ve uygulamayı kara listeye almanın yanlış kişileri cezalandırdığını öne süren Temsilci Tom Emmer gibi bazı ABD’li politikacıları kızdırmıştı.

Yorum Bırak