ABD’den NFT projesine kara para aklama soruşturması

Geçtiğimiz yıl büyük bir inceleme altında olan ve OpenSea’den liste dışı edilen Squiggles ’nin kurucularına yönelik Federal Büyük Jüri tarafından bir soruşturma başlatıldı. Mahkeme başvurusu, soruşturmanın olası “federal ceza hukuku ihlalleri” ile ilgili olduğunu bildiriyor. Dosyada suçlanan birçok kişiden bahsediliyor fakat kurucular olduğu bilinen Gavin Mayo, Gabriel Hay ve Ali Saghi isimleri üzerinde özellikle duruluyor.

Adı geçen kurucuların hileli eylemlerde bulundukları ve kara para aklama faaliyetleri gerçekleştirdikleri iddia ediliyor.

Belgede; Mayo, Hay, Saghi ve diğerlerinin, rug-pull dolandırıcılığı gerçekleştirdiklerinden şüphelendiği kaydediliyor. Bu üç ismin ayrıca yetkililerden gizlemek için kripto para işlemlerinde yardımcı olduklarından şüpheleniliyor. Kurucuların, Meta gibi sağlayıcıları, özellikle de Instagram’ı NFT projelerini tanıtmak kullandıkları iddia ediliyor.

Squiggles bir rug-pull projesi miydi?

Squiggles, NFT alanında büyük heyecan yaratan bir proje olarak hayatına başlamıştı. Öyle ki Twitter’da hızlı bir şekilde büyüyen takipçi kitlesine ulaşmıştı.

Fakat daha sonra Squiggles ile ilgili, açık artırma sırasında 1 ETH’den başlayan fiyatın NFT’ler satılana kadar her 10 dakikada bir sürekli olarak 0.05 ETH düşmesi göze çarpmıştı.

Bu durum kafa karışıklığına yol açmış ve bunun bir rug-pull projesi olduğuna dair haberler çıkmıştı. Kaldı ki projenin arkasındaki ekibin de bu konuda sicili epey kabarıktı. Daha sonra bu söylentiler yayılmış ve OpenSea de NFT’leri yayından kaldırmıştı.

Piyasaya çıktığı ilk dönemde 1.5 ETH’ye (o sırada yaklaşık 4700 dolar) alıcı bulan Squiggles NFT’leri, bugün 0.00286 ETH seviyesinde.

Yorum Bırak