ABD’nin FASB kurulunun kripto teklifi mart sonunda geliyor

ABD’de Finansal Muhasebe Standartları Kurulu (FASB), ve diğer kripto paraların temel ekonomisini bilançoya yansıtmayı amaçlayan kripto teklifine kamuoyunun geri bildirimde bulunması için 75 gününün olacağını bildirdi.

Teklif, ABD GAAP’de (Amerikan Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri) kripto paralar için ilk açık standardı oluşturacak. Teklifin mart ayı sonuna kadar yayınlanması bekleniyor. Görüşmelere göre, yıl sonuna kadar nihai bir standart yayınlanacak.

FASB üyesi Gary Buesser yaptığı açıklamada “Yatırımcılar bize ‘Kripto paranın değerini söyleyebilir misiniz?’ diye sordular ve biz de bunu yapıyoruz” dedi.

Eski muhasebe sisteminin çalışmadığını, yenisinin çok daha iyi olduğunu söyleyen Buesser,”Bana şirketin neye sahip olduğunu, değerinin ne kadar olduğunu ve bunun için ne kadar ödediklerini gösteriyor” dedi. Bunun piyasaya istediğini vermek için hızlı çalıştıklarının bir örneği olduğunu söyleyen FASB üyesi “Yatırımcılar için bir kazan-kazan durumudur.” dedi.

Kripto piyasasında küçük toparlanma

Piyasa gözlemcilerine göre, FASB’nin teklif üzerindeki çalışmaları, kripto para piyasasının en düşük seviyelerinden küçük bir geri dönüş yaptığı bir zamanda sona eriyor.

Ancak kripto sektörü üzerinde hâlâ çok fazla sıkıntı, belirsizlik ve düzenleme baskısı bulunuyor. Ayrıca, yatırımcılar Bitcoin ve gibi kripto paralar konusunda eskisi kadar coşkulu değil. FTX gibi skandallar nedeniyle bu heyecanın azaldığı ve daha önce hızlı karar veren insanlar arasında tereddüt yarattığı belirtiliyor.

Endişeler ortadan kaldırılacak

Kripto paraların fiyat büyük ölçüde düştüğünde değer kaybına uğramış sayıldığı, ancak fiyat toparlandığında bu kaybın mali raporlarda telafi edilemediği söyleniyor. Teklif, ‘Gerçeğe Uygun Değer Ölçümü’ kapsamında ’ların gerçeğe uygun değerden ölçülmesini sağlayarak bu endişeleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Yorum Bırak