Alameda 45 milyon dolarlık satış için anlaşmaya vardı

ABD Delaware Bölgesi İflas Mahkemesi’nin dün verdiği bir karara göre; FTX’in yatırım kolu konumundaki Alameda Research şirketi, Sequoia Capital’da kalan hisselerini Abu Dabi Varlık Fonu’na satmayı kabul etti.

Mahkeme dosyasına göre Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti konumundaki Abu Dabi’ye ait olan varlık fonu, “Al Nawwar Investments RSC Limited” adını taşıyor ve risk sermayesi şirketi olan Sequia Capital’da şu anda dâhi yatırımları bulunuyor.

Anlaşmanın tamamlanması için 31 Mart gününe kadar süre var ancak son olarak iflas mahkemesi hakimi John Dorsey’nin de onayı gerekiyor. Bilindiği üzere FTX bir süredir, alacaklılara ödeme yapmak için varlıklarını satışa çıkarmıştı. İşte bu adım da, ödeme yapılabilmesi için gereken satışlardan bir tanesi… Hakim Dorsey, kısa süre önce FTX’in bazı varlıklarını satmasına izin vermişti.

Hakim Dorsey 100’den fazla şirketin satış görüşmelerine onay verirken bunlardan en önemlileri ise LedgerX, Embed ve borsanın Avrupa ile Japonya’daki kolları olan firmalardı.

Hatırlanacağı üzere hakim Dorsey’nin bu izni verdiği dönemde FTX’in de 5 milyar dolar değerde nakit ve likit varlıkları kurtardığı ortaya çıkmıştı.

Yorum Bırak