Alameda, Grayscale’e dava açtı: 250 milyon doların tahsili isteniyor

Batan borsası FTX’in borçlu iştiraklerinden Alameda Research, Delaware Eyaleti’ndeki Temyiz Mahkemesi’nde yatırım şirketi Grayscale’e karşı dava açtığını duyurdu.

Alameda Research ayrıca, Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein ile Grayscale’in sahipleri Digital Currency Group (DCG) ve CEO’su Barry Silbert’e karşı da dava konusu olabilecek bazı iddiaları dile getirdi.

Dava kapsamında FTX’in müşterileri ve alacaklıları için 250 milyon doların üzerinde varlık değeri tahsil edebilmek, Grayscale Bitcoin ve Ethereum fonlarının hissedarları için de 9 milyar dolar veya daha fazla değeri elde edebilmek adına ihtiyati tedbir talep edildi.

“Grayscale yıllarca uydurma bahanelerin arkasına saklandı”

Alameda’nın iddiasına göre Grayscale, Grayscale Bitcoin ve Ethereum fonlarının yönetimi için fahiş ücretler (1,3 milyar dolardan fazla) aldı ve bu fonların hisselerinin net varlık değerlerine göre yaklaşık yüzde 50 indirimle işlem görmesine neden oldu.

Şikayette, Grayscale’in hissedarların hisselerini geri almalarını önlemek için yıllarca uydurma bahanelerin arkasına saklandığı bildirildi.

“FTX borçlularının hisseleri bugün yüzde 90 daha değerli olabilirdi”

Şikayete göre, Grayscale ücretlerini azaltsa ve geri alımlara izin verseydi, FTX borçlularının hisseleri en az 550 milyon dolar değerinde ya da bugünkü değerinden yaklaşık yüzde 90 daha fazla olacaktı.

FTX’in yeni CEO’su ve Yeniden Yapılandırma Baş Sorumlusu John J. Ray III açıklamasında, “FTX müşterileri ve alacaklıları için geri kazanımları en üst düzeye çıkarmak adına elimizden gelen her aracı kullanmaya devam edeceğiz. Amacımız, Grayscale’in kendi kendini pazarlaması ve uygunsuz itfa yasağı nedeniyle şu anda bastırıldığına inandığımız değeri ortaya çıkarmaktır.” ifadelerini kullandı.

FTX CEO’su ayrıca, FTX müşterileri ve alacaklılarının Grayscale’in eylemlerinden zarar gören diğer Grayscale Tröst yatırımcılarıyla birlikte ek geri kazanımlardan faydalanacağını da söyledi.

Yorum Bırak