Aptos neden yükseliyor? APT yükselişinin arkasında hangi sebepler var?

Son 24 saatte ciddi şekilde artan ve Bitcoin’in son günlerdeki yükselişinden belki de en iyi şekilde yararlanan (APT), ana ağ güncellemesini birkaç ay önce yapmış olmasına rağmen kripto para yatırımcılarının güvenini kısa sürede kazanmayı başardı.

Twitter Spaces günü yükseliş geldi

Yükselişin arkasındaki sebeplerden biri, Aptos yöneticilerinin 9 Ocak günü düzenlenen Twitter Spaces toplantısında yaptıkları açıklamalar oldu. “AptosMoveMonday” Twitter etkinliğinde konuşan kurucu ortaklar Mo Shaikh ve Avery Ching, önümüzdeki dönemde düzenlenecek olan organizasyonları açıkladılar ve sorulan birçok soruya da net cevaplar verdiler. Toplulukla daha çok bağ kurulacağı söylenirken, dünya çapında birçok “meet-up” ve konferansın da düzenleneceği bilgisi verildi. Bu toplantıdan kısa süre sonra ise, aynı gün, yani 9 Ocak’ta büyük bir APT yükselişinin görülmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Binance’ten APT merkezli iki likidite havuzu

20 Ocak günü ise Binance borsası APT/BTC ve APT/USDT için için iki adet likidite havuzunu başlattı. Bu adımla birlikte aynı gün APT’de %56’lık bir yükseliş görüldü.

Öte yandan Aptos’un aktivitesinde de ciddi artışlar söz konusu… Özellikle Topaz adlı NFT pazar yerinde hacim her gün daha fazla artarken, NFT’lerin taban fiyatları da yavaş yavaş yukarı çıkıyor.

Merkezileşme eleştirileri yapılmıştı

Hızlı ve güvenli işlem sağlayan Move adlı programlama dilini kullanan Aptos, çıktığı ilk dönemlerde, olması gerekenden çok daha fazla şekilde VC’lere bağımlı olduğu iddiasıyla eleştiriliyordu. Coinbase, Binance ve FTX’in büyük yatırımlarının olduğu Aptos için “fazla merkezi” yorumları yapılıyordu. Proje başlangıcından sonra ’da gelen büyük düşüş de yine topluluktan ciddi bir eleştiri almış ve merkezileşme eleştirileri artmıştı.

Ancak son 1 ayda yüzde 420’nin üzerine çıkan yükseliş oranı, fiuyatın da 18.8 dolar ile yapmasını sağladı.

Yorum Bırak