Aptos’tan TikTok’un rakibi Chingari’ye (GARI) yatırım

Aptos Labs, TikTok’un rakibi olarak görülen ve eğlenceli videolar oluşturmayı sağlayan Chingari’ye yaptığı sermaye yatırımıyla Web3 sosyal medyasına damga vurmaya hazırlanıyor.

2018 yılında kurulan bir zincir üstü sosyal medya uygulaması Chingari’nin günlük beş milyon aktif kullanıcısı olduğu ve uygulamada günlük olarak 200 milyondan fazla görüntüleme alındığı bildiriliyor. Kullanıcılar TikTok’a benzer platformda kısa videolar yüklüyor ve paylaşıyor.

Hindistan merkezli sosyal medya uygulaması artık tercih ettiği Katman 1 blok zinciri olarak Aptos’u kullanacak. Geçen yılın sonlarında faaliyete geçen zincir, Solana blok zincirinde kullanılan ve Rust dilini temel alan bir programlama dili olan Move’u kullanıyor. Move, Meta tarafından Diem projesi için geliştirildi.

Aptos Labs’in kurucu ortağı ve CEO’su Mo Shaikh konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Chingari, milyonlarca kullanıcısını desteklemek ve gelecekte milyonlarca kullanıcıyı daha bünyesine katmak için Aptos ağının hızını, güvenliğini ve ölçeklenebilirliğini arıyordu.” diye konuştu.

Birçok Solana geliştiricisi Aptos’a geçti

Bir Web2 platformu olarak başlayan sosyal medya uygulaması, o zamandan beri Web3 teknolojilerini benimsedi. Ocak ayındaki bir Forbes röportajında, girişimin Solana ağında GARI ’ını piyasaya sürdüğü, bunun da içerik oluşturucuların ödeme almasına ve ağın yönetimine dair oy kullanmasına olanak sağladığı belirtildi. Blok zinciriyle ilgili teknik sorunlar nedeniyle de bir dizi Solana geliştiricisi Aptos’a geçti.

88 milyon doların üzerinde fon toplandı

Şirket, Aptos’a geçişin içerik oluşturucuların kendi içeriklerine sahip olmalarına ve uygun şekilde ödüllendirilmelerine imkân tanıyacağını söyledi. Crunchbase’deki verilere göre şirket, Kraken, Republic Crypto ve Galaxy Digital gibi yatırımcılardan 88 milyon doların üzerinde para topladı. Chingari’nin CEO’su ve kurucu ortağı Sumit Ghosh, Forbes’a yaptığı açıklamada, girişimin diğer Web3 şirketlerinin geri çekildiği bir dönemde işe alımları da artıracağını söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada, yeni ortaklığın Chingari’nin Hindistan’daki varlığını güçlendirmesine ve diğer pazarlara açılmasına yardımcı olacağını söyledi.

Yorum Bırak