Avustralya CBDC pilot programını başlatıyor

Çin başta olmak üzere tüm dünyanın yavaş yavaş merkez bankası dijital paralarına (CBDC’ler) geçtiği dönemde Avustralya’dan da önemli bir adım geldi. Avustralya Merkez Bankası (RBA) Avustralya dolarının dijital versiyonu olacak olan eAUD için bir pilot program açıkladı.

Avustralya Dijital Finans Araştırma Merkezi’yle ortak olarak yapılan açıklamada, özel sektör şirketleriyle yapılan istişareler sonucunda, eAUD için 14 adet kullanım alanı tespit edildiği belirtildi. RBA ayrıca ANZ ve Mastercard gibi büyük şirketlerden de programa dahil olmalarını talep etti.

USDC değişimi de konuşuldu

Toplantıda yer alan önemli şirketlerden biri de, sıfır bilgi kanıtı sistemiyle çalışan Ethereum 2. katman ağı şirketi Canvas Digital’di. Özellikle eAUD CBDC’lerinin USDC sabit coin’iyle yapılacak olan değişimleri için Canvas Digital’ın toplantıda yer aldığı belirtildi.

Canvas Digital kurucu ortağı David Lavecky yaptığı açıklamada, “CBDC’ler ile USDC gibi dijital paraların değişimi ve uluslararası ödemeler konusunda çok büyük fırsatlar var” dedi.

Dünyada CBDC’ler konusunda lider ülke olarak Çin görülüyor. İçinde, Rusya, İsveç, Fransa ve Japonya’nın da olduğu 100’e yakın ülkenin CBDC pilot programları yaptığı biliniyor.

Yorum Bırak