Bankaların kripto paralara karşı risk iştahında rekor düşüş

Yeni BIS raporu bankaların kriptodan çekildiğini gösteriyor. Raporda, bankaların kripto pozisyonlarını (kripto paralar, kripto ürünleri ve kripto parayla ilgili şirketler) yüzde 46 azalttığı tespit edildi. 2021 yılında bu oran yüzde 61,7 iken bu oran 2022 sonunda yüzde 15,4’e geriledi.

Bankaların kriptodan çekilmesinin birçok sebebi var

Yüzde 46’lık gerilemenin nedeni olarak, Mayıs 2022’de Terra/Luna algoritmik sabit coin’in çöküşü ve Kasım 2022’de FTX borsasının batışındaki sonraki piyasadaki daralmasından dolayı kripto paraların değer kaybetmesi gösteriliyor.

Bir diğer neden olarak da Basel Bankacılık Denetleme Konseyi’nin Aralık 2022’de bankaların kripto varlık oranlarının yüzde 2’den fazla olmayacağını öngören yeni kurallar koyması öne sürülüyor. Araştırma, bunu dikkate alarak, bankaların yeni düzenlemeler sonucunda maruz kaldıkları riskleri azalttıklarını tahmin ediyor.

Raporda, BIS anketine daha az bankanın katıldığı ve bunun da risk iştahındaki düşüşe katkıda bulunduğu sonucuna varıldı. Ankete katılan banka sayısının 2021’de 182 iken 2022’de 126’ya düştüğü notu da eklendi.

Bitcoin, Ethereum ve COIN ön planda

Bankaların kripto paralara olan riskinin diğer varlık sınıflarına kıyasla düşük kaldığını aktaran rapora göre; “İhtiyati riskler, kripto varlık risklerini bildiren banka örnekleminde ağırlıklı ortalama bazında toplam risklerin yalnızca yüzde 0,013’ünü oluştururken, saklanan (custody) kripto varlıklar toplam risklerin yalnızca yüzde 0,005’ini meydana getiriyor.” dendi.

Salı günü yayımlanan raporda, bankaların riskli varlıkları arasında, yüzde 43 ile Bitcoin’in, yüzde 29 ile Coinbase (COIN) hisselerinin ve yüzde 4 ile Ethereum’un bulunduğu da yer aldı.

Yorum Bırak