Beklenen oldu: Kripto firması Genesis iflas başvurusu yaptı

Genesis Global şirketi bu gece saatlerinde New york Güney Bölge Mahkemesi’ne iflas başvurusunda bulundu. FTX çöküşünden kötü etkilenen ve borçlarını ödemek için finansman bulamayan şirketin, Gemini borsasına da 900 milyon dolar borcu olduğu iddia ediliyordu.

İflas başvurusunda Genesis’in barındırdığı varlıklar ile yüklendiği sorumlulukların toplam değerinin 1 milyar dolar ilâ 10 milyar dolar değer arasında olduğu belirtildi. Genesis’in altında hizmet veren Genesis Asia Pacific firması da yine iflas başvurusunda bulundu.

“150 milyon dolar nakit para var”

Genesis Global ayrıca yaptığı açıklamada, alacaklılara ödeme yapmak için bir satış ya da özkaynak yaratma projesi düşünüldüğü ve yeniden yapılandırmayı başlatmak için de 150 milyon dolar nakit bulundurduğu bilgisini verdi.

Grayscale’in de çatı şirketi olan Digital Currency Group altında hizmet veren Genesis, ocak ayı başından itibaren çalışanlarının 3’te birlik kısmıyla da yollarını ayırmıştı.

Gemini şirketi kurucuları olan Winklevoss ikizleri de hem Genesis hem de Digital Currency Group’a yönelik sert bir tavır sergilemişler ve platformda “kilitli kalan” yüz milyonlarca doların kendilerine verilmesini talep etmişlerdi.

CEO Twitter hesabını kapattı

Genesis’in iflas başvurusundan sonra ilginç de bir olay yaşandı ve şirket hem CEO hem de COO’luk görevini üstlenen Derar Islim, Twitter hesabını kapattı.

Genesis’in iflas başvurusundan Bitcoin’in ise olumsuz etkilenmediği görülüyor. En büyük kripto para haberin yazıldığı dakikalar itibarıyla yaklaşık 21.000 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Yorum Bırak