Beyaz Saray’dan kripto para açıklaması: ‘Öncelikler listesi’ geliyor

Beyaz Saray, önümüzdeki aylarda dijital varlıklarla ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları konusunda öncelikler listesi açıklayacağını bildirdi.

2022’deki çöküşten söz edildi

TSİ 18.45 sularında gelen açıklamada, mayıs ayında bir sabit coin’in çökmesiyle birlikte 2022’nin kripto paralar için zor bir yıl olduğu belirtilerek bu çöküşün finansal sistem üzerinde çok az olumsuz etkisi olduğu vurgulandı. Ayrıca hükümetin kripto paraların finansal istikrarı baltamamasını sağlamayı, yatırımcıları korumayı ve kötü aktörlere karşı önlem almayı sürdürmeye odaklandığı kaydedildi.

Önümüzdeki aylarda ‘öncelikler listesi’ açıklanacak

Açıklamada, bugüne kadar Biden yönetimi tarafından kripto paralar konusunda yapılan çalışmalar da aktarıldı ve şöyle denildi:

“Ancak geçen yıl yaşanan olaylar, daha fazlasına ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Kurumlar, kripto paraların FDIC sigortalı olduğu gibi yanlış ve yanıltıcı iddiaların artması da dahil olmak üzere dolandırıcılıkla mücadele çabalarını artırdı. Amerika Birleşik Devletleri, kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadelede küresel lider olsa da kolluk kuvvetleri dijital varlıkların dahil olduğu yasa dışı faaliyetlerle mücadeleye daha fazla kaynak ayırıyor. Önümüzdeki aylarda Yönetim, tüketicilerin korunmasına yardımcı olacak şekilde, dijital varlıklarla ilgili araştırma ve geliştirme önceliklerini de açıklayacak.”

Kongre’den istekler

Beyaz Saray, Kongre’nin konuyla ilgili çalışmalarını artırması gerektiğini de ifade etti. Kongre’den SEC veya CFTC gibi düzenleyici kurumların yetkilerini genişletmesi talep edildi. Bunun müşterilerin varlıklarının kötüye kullanılmasını önleyeceği ve çıkar çatışmalarını azaltacağı kaydedildi. Bunlara ek olarak Kongre’nin kripto para şirketleri için şeffaflık ve ifşa gerekliliklerini daha da güçlü hale getirebileceği, yasa dışı finans suçlarına verilecek cezaları artırabileceği belirtildi.

Yorum Bırak