Binance Güney Kore’ye dönüyor: Yeni kripto borsası hazırlığı

Binance, Lee Woong-yeol ile güçlerini birleştirmeden önce bu ayın başlarında Güney Kore merkezli sorunlu kripto para borsası GOPAX’ın çoğunluk hissesi satın almıştı.

Anlaşma, borsanın FTX’in çöküşünün daha da artan olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için kasım ayında kurduğu Endüstri Kurtarma Girişimi (IRI) tarafından finanse edildi. O dönemde Binance CEO’su CZ, fona 1 milyar dolar taahhüt etmişti ve ihtiyaç duyulması halinde 1 milyar dolar daha ekleneceğini bildirmişti.

Blok zinciri şirketleri iş insanı Lee Woong-yeol’un markajında

Kolon şirketinin onursal başkanı Lee Woong-yeol, hükümet ve finans kurumlarına yönelik bir kripto para alım satım platformu oluşturmak için diğer yerli blok zinciri şirketleriyle iş birliği yapıyor. Güney Koreli yetkililer tarafından geçen yıl uygulamaya konulan yeni düzenlemeler, kripto para sektöründeki kara para aklama ve piyasa manipülasyonu potansiyelini azaltmayı amaçlıyor.

Dunamu gibi Güney Kore borsaları, yaklaşık 70 bağlı şirkete sahip bir şirket olan Kolon’a ait. Bu haber de 2025 yılına kadar 2,6 milyar dolar gelir elde etme planının bir parçası olarak görülüyor.

Yerel haberlere göre, eski onursal başkanın 2018 yılında yönetimin yeniden düzenlenmesi sırasında ayrıldığından beri, blok zinciri ile ilgili sektöre ilgi gösterdiği belirtiliyor.

Binance, Güney Koreli yetkililerden resmi onay bekliyor

Güney Koreli yetkililerin resmi onayını bekleyen Binance’in, ülkedeki kripto piyasasında bir kez daha faaliyet göstermesine olanak tanıyacak işlemi tamamlamak için son adımları attığı görülüyor.

Ortaklığa ilişkin tüm ayrıntılar açıklanmadı, ancak yerel medya kuruluşu Decenter tarafından yayınlanan bir habere göre Binance, CEO Lee Jun-haeng’den yüzde 41,2’lik bir hisse satın aldı. GOPAX’ın en büyük hissedarı, istikrarlı bir yönetim sağlamak için şimdilik mevcut temsilci sistemini sürdürecek.

Lider kripto para borsası Güney Kore’den 2020 yılında ayrılmıştı

CEO Changpeng Zhao, Kasım ayının başlarında Binance’in yerel düzenlemelere uyarak Güney Koreli finans otoritelerine kaydolmaya hazırlandığını açıklamıştı. Borsa, ülkede dört yıl önce yerel bir ofis açmış ancak Aralık 2020’de kripto alım satım hizmetlerini durdurmak zorunda kalmıştı.

Güney Kore hükümetinin 2021 yılında yabancı borsaların vatandaşlarına hizmet vermesini durdurması, Binance’in aynı zamanda Güney Kore wonuyla dünya çapında alım satım işlemlerini sona erdirmesine yol açmıştı.

 

 

Yorum Bırak