Binance USD (BUSD) kararının arkasından Circle çıktı

Konuyla ilgili kaynakların Bloomberg’e aktardığına göre, USDC ihraççısı Circle, geçtiğimiz sonbaharda Binance’in ihraç ettiği ’ları desteklemek için yeterli miktarda kripto saklamadığını gösteren sorunlar konusunda New york Finansal Hizmetler Departmanı’nı (NYDFS) uyardı. Paylaşılan bilgilere göre, bu sorunları Circle’ın kendi ekibi blok zinciri verilerinde ortaya çıkardı.

Ne olmuştu?

Hatırlanacağı üzere yeni haftanın ilk günü New York regülatörü, Paxos’un Binance markası altında çıkardığı sabit coin olan BUSD’ya yönelik “Paxos’un ilişkisinin gözetimiyle ilgili çözülmemiş birkaç sorunu” gerekçe göstererek şirkete Binance ile olan ilişkisini sona erdirmesini talep etti. Bu açıklamada ayrıca Binance tarafından çıkarılan ve BUSD’nin yerine geçmesi amaçlanan bir token’ı denetlemediğini ve Paxos’un bunu çıkarmaya yetkili olmadığı söylendi.

USDP ve BUSD ihraççısı olan Paxos şirketi de resmî token ihracını durduracağını duyurdu. Gelişmeler üzerine Paxos Hazinesi’ndeki 145 milyona yakın BUSD’nin yakıldığı bildirildi.

Binance; Bitcoin, , Circle’ın USDC’si ile Paxos’un BUSD’si gibi coin’lerin kendi versiyonlarından milyarlarca dolar değerinde basarak bunları, platformun kendi BNB Smart Chain’i gibi, üretildikleri blok zincirlerinden başka blok zincirlerinde de kullanılabilir hale getiriyor. Binance USD, Binance-peg ya da B- olarak bilinen bu coin’lerin, temel coin’lerin kilitli rezervleri tarafından 1:1 oranında desteklenmesi, müşteri fonlarından bağımsız olarak muhafaza edilmesi ve sıklıkla orijinal ihraççının kontrolü olmaksızın kullanılması gerekiyor.

Otomatik dönüştürme politikası değişmeyecek

Bir Binance sözcüsü yaptığı açıklamada, borsanın Paxos değişikliğinin bir sonucu olarak yeni BUSD basmayı durduracağını, ancak otomatik dönüştürme politikasını değiştirmeyeceğini söyledi. B-Token’ların her zaman yüzde 100 desteklendiğini belirten sözcü, rezervlerin “gerçek zamanlı olarak tek ve özel bir cüzdanda” saklanmaması nedeniyle her zaman görünür olmadığını da sözlerine ekledi.

Zhao alternatiflere yöneliyor

Binance CEO’su Changpeng Zhao da Twitter’dan yaptığı duyuruda BUSD’yi mümkün olan en uzun süre desteklemeye devam edeceklerini, ABD yargı bölgesinde ise kullanıcıların zarar görmemeleri adına seçeneklere odaklanacaklarını söyledi. Zhao ayrıca BUSD’nin menkul kıymet olarak kabul edilmesinin, sektör üzerinde geniş çapta etkilerinin de olacağını düşündüğünü de belirtmişti.

Yorum Bırak