Binance’in SEC başkanına geçmişte teklif götürdüğü iddia edildi

Dünyanın en büyük borsası Binance’in, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) başkanlık koltuğuna oturmadan yıllar önce Gary Gensler’a danışmanlık teklif ettiği öne sürüldü.

Wall Street Journal‘ın haberine göre Gensler, bu teklifi redetti. Haberde, söz konusu teklifin Gensler’ın MIT’de görev yaptığı 2018 ve 2019 yıllarında götürüldüğü belirtildi.

Gensler’ın 2018 yılının ekim ayında Binance’in eski girişim kolu yöneticisi Ella Zhang ve Binance tarafından finanse edilen bir şirkette çalışan Harry Zhou ile bir toplantı yaptığı kaydedildi.

Binance çalışanları arasındaki mesajlaşmalara ulaşan WSJ, Zhou’nun bir sohbet mesajında “Gensler, danışman olmayı reddetse de lisans stratejilerini paylaşma konusunda cömert davrandı.” ifadelerini kullandığını aktardı.

Binance, ABD’de devlet kademelerinde tecrübesi olan isimleri kadrosuna katmakla her zaman ilgilendi. Bu çabalar, borsanın ABD kolu Binance US’le ilgiliydi. ABD Para Birimi Kontrol Ofisi Başkanı Brian Brooks, bu görevinden ayrıldıktan sonra 2021’de Binance US’e CEO olarak atanmıştı. ABD’nin eski Çin Büyükelçisi Max Baucus da aynı yıl Binance’e düzenleyici alanda rehberlik sağlaması için katılmıştı. Binance’in transferleri bunlarla sınırlı kalmadı. Borsa, Kaliforniya eski regülatörü Manuel Alvarez’i yine 2021’de Binance US’te baş idari yönetici olarak görevlendirmişti.

Yorum Bırak