Binance’ten Forbes haberine cevap: Kripto paralar neden transfer edildi?

Binance borsası resmi web sitesinden yaptığı açıklamayla bir kez daha Forbes’un iddialarına karşılık verdi. Detaylı bir şekilde blok zinciri teknolojisi ve Binance’in işleyiş tarzının anlatıldığı yazıda ayrıca bu tür iddiaların da sadece Binance’e değil, tüm endüstriye zarar verdiği belirtildi.

“Blok zinciri hata değil, bir özelliktir”

Şeffaflığın blok zinciri teknolojisinin özünde olduğu yazılan açıklamada, yolsuzlukların bu yüzden daha çok geleneksel finans alanında olduğu ifade edildi:

“Blok zinciri teknolojisinin şeffaflığı bir hata değil, bir özelliktir. Küresel çapta tüm müşterilerin merak ettiklerini görmelerini sağlar. Geleneksel finans sisteminde yaşanan ve yıllarca farkına varılmayan yolsuzlukların tam tersine, bu alanda böyle bir durum yoktur”

“Sıcak ve soğuk cüzdanlar paylaşılıyor”

Borsanın hem sıcak hem de soğuk cüzdan adreslerini paylaştığı ve dolayısıyla herkesin varlıkları kontrol edebileceğinin belirtildiği açıklamada rezerv kanıtına da değinildi:

“Daha fazla şeffaflık için Binance borsası soğuk ve sıcak cüzdanlarını açıklamaktadır. Böylece borsaya üye olmayanlar dâhi, platformun cüzdan hareketlerinden haberdar olurlar ve onları görebilirler. Kayıtların hepsine rezerv kanıtı üzerinden ulaşılabilir. FTX tarzı birçok borsa da zamanında bu tür cüzdanlarını kendi müşterilerinden ve herkesten gizli tutmuştur. Biz Binance olarak, medyanın kötü niyetine rağmen, şeffaflık adına bu cüzdanları her zaman açık tuttuk”

“Likiditeye gerek yoksa soğuk cüzdana gider”

Büyük borsaların genellikle dinamik bir sıcak-soğuk cüzdan hareketliliğine sahip olduğu ve fazla fonların da soğuk cüzdanlara transfer edilmesinin rutin bir hareket olduğu vurgulandı:

“Hem likidite hem de güvenlik için, özellikle büyük borsalar dinamik bir sıcak-soğuk cüzdan hareketliliğine sahip olmak zorundadır. Biz sıcak, soğuk ve hesap cüzdanlarını hem hızlı hem de etkin olarak yönetmek zorundayız. Lütfen güvenlik ve likidite terimlerinin önemini unutmayın. Ayrıca cüzdanlar arasında yapılan transferler her zaman birden fazla amaca hizmet edebilir. Binance’in soğuk cüzdanından sıcak cüzdanına yapılan bir transfer genelde, tek bir seferde yapılmak istenen büyük miktardaki bir çekim için gerekli olan likiditeyi sağlamak için yapılır. Ters yönde yapılan bir transfer ise fonların güvenliği için soğuk cüzdanlara taşınmaktadır”

“Kurumsal müşterilerin kendi varlıklarını çekmesidir”

Geleneksel medyanın blok zinciri teknolojisini tam olarak idrak edemediği ve bu yüzden yapılan yanlış yorumların da bambaşka komplo teorilerinin ortaya çıkmasına neden olduğu belirtilen açıklamada, haberlerde hangi cüzdanlardan hangilerine transferin yapıldığının bile yazılmadığı belirtildi ve çekim işleminin de kurumsal bir müşterinin yaptığı çekim olduğu aktarıldı:

“Yapılan haberlerde gazetecilerin hangi cüzdanlardan bahsettikleri bile belli değildir. Bizim sistemimizin nasıl işlediğini bilmeyen ve blok zinciri teknolojisi hakkında da çok fazla bilgisi olmayan gazetecilerin vardıkları sonuçlar, bilgi eksikliği olan birçok insanın kabul edebileceği tarzda komplo teorilerini ortaya çıkarıp güçlendirmektedir. En yakın tarihli haberlerde belirtilen işlemler, tamamiyle kurumsal bir müşterimizin, platformdan kendi varlıklarını çekmesidir. Hedge fonlarını ödemek için, teminatların kötü niyetli kullanımı değildir. Bu yanlış yönlendirilen gazetecinin bu sonuca varması için, cüzdan hareketleri konusunda temel bilgilere dahi sahip olmaması gerekir”

“İstedikleri zaman çekebilirler”

Binance’in sürekli olarak FTX gibi bir son yaşayacağı tarzında haberlerin bilerek yapıldığı belirtilirken, varlıkların 1’e 1 tutulmasından dolayı bunun gerçekleşmeyeceği ifade edildi:

“Bizimle ilgili şüphe duyulmasını hoşgörüyle karşılarız. Bu durum sadece bizi değil, tüm endüstriyi daha da güçlendirecektir. Binance’in FTX gibi bir son yaşayacağı yönünde haberler hiçbir zaman gerçek olmayacaktır. Bunun sebebi ise bizim, müşteri fonlarını birebir şekilde tutmamızdır. Kullanıcılar fonlarının istedikleri kadarını, istedikleri zaman çekebilirler”

Yorum Bırak