Binance’ten Forbes’un 1.8 milyar dolarlık iddiasına ret

borsası Binance, Forbes’un bugünkü iddiasını reddetti. Dünyaca ünlü yayın organı, Binance’in müşterilerinin sabit coin’lerini desteklemek amacıyla 1.8 milyar dolarlık teminatı izinsiz şekilde değiştirdiğini yazmıştı. Binance ise bu iddiayı reddeden bir açıklama yayımladı.

İlgili haberde, Binance’in varlıklarını müşterilerini uyarmadan “diğer bilinmeyen amaçlar” için kullandığı öne sürülüyordu. Haberde atıfta bulunulan veriler ağustos ayından aralık ayının başına kadar uzanıyordu.

Bir Binance sözcüsü, teminatları için cüzdan yönetimi işlemlerinde aksaklıklar yaşandığını kabul etmiş olsa da kullanıcı varlıkları bundan hiçbir zaman etkilenmedi. Teminat cüzdanlarımızı yönetme yöntemlerimiz daha istikrarlı hale getirildi ve bu zincir üzerinde kontrol edilebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Forbes tarafından incelenen blok zinciri verilerine göre, tamamı USD Coin (USDC) token’larından oluşan 1.8 milyar doların üzerinde müşteri parası dağıtıldı.

İddiaya göre müşteri fonlarının çoğu (1.1 milyar dolar), Chicago merkezli önde gelen kripto para şirketi DRW’nin kripto trading kolu olan Cumberland’e gönderildi. Haberde, DRW’nin Binance’in teminatı, kendi adını taşıyan sabit coin olan Binance USD’ye (BUSD) dönüştürme çabalarına yardımcı olmuş olabileceği belirtiliyor.

Fonların diğer alıcıları arasında Alameda Research’ün yanı sıra Amber Group ve Tron’un kurucusu Justin Sun da yer alıyor.

“Binance bunu sık sık yapıyor”

Binance’in baş strateji sorumlusu Patrick Hillman, Forbes’a verdiği demeçte farklı cüzdanlar arasında para taşımanın bir sorun olmadığını ve şirkette sık sık yapıldığını söyledi. Hillman paranın karışmadığını çünkü “cüzdanlar ve bir defter olduğunu” söyledi.

Yorum Bırak