BingX Türkiye Marka Elçisi Arif Kalem: Deprem yardımlarında hız ve şeffaflığın faydalarını yaşadık

Depremde yaşananlar, BingX borsasının gösterdiği refleks, Türkiye politikaları ve dünyadaki kripto para odaklı yaşanan olaylarla ilgili konuşan Arif Kalem, BingX’in Türkiye’de agresif bir reklam politikası izlemek yerine yavaş ve sağlam adımlarla ilerleme kaydettiğini söyledi. Arif Kalem’in Uzmancoin sorularına yanıtları şu şekilde:

Öncelikle depremle başlayalım. Hepimize tekrardan geçmiş olsun. Kripto para sektörü, tüm paydaşlarıyla aslında güzel bir sınav verdi. Devlet kurumları ile yapılan hızlı bir iletişimin ardından kripto bağışı için kısa sürede izin alındı ve milyonlarca dolarlık yardım toplandı. Bu konu hakkındaki fikriniz nedir? Kripto paralar hakkındaki olumsuz önyargı, sizce devlet nezdinde kırılmış mıdır?

“Kripto parayla hızlıca çözülebileceğini düşündük”

Yaşamış olduğumuz felaketten ötürü Türk milletinin başı sağ olsun ve geçmiş olsun. Çok fazla kaybımız var. Bu topraklarda yaşayan her vatandaşımız gibi ben de derin bir üzüntü içindeyim ve hala bu travmayı atlatabilmiş değiliz diye düşünüyorum. Deprem olduğu gün haberleri ve gündemi takip eden milyonlarca vatandaşımız gibi sosyal medya üzerinden deprem bölgelerinden yardım mesajlarını görür görmez kendimi ‘ne yapmalıyız, nasıl yardım edebiliriz?’ diye kahreden bir çaresizlik içinde buldum. Bu süre içerisinde Twitter üzerinden kripto para ekosisteminde bulunan arkadaşlarımızın ne denli konuyu hızlandırmaya çalıştıklarına şahit oldum. BingX olarak biz de yardım sürecinin kripto para ile daha hızlı çözüleceği kanaatindeydik. O anda tek düşüncemiz yardımların oradaki insanımıza en hızlı şekilde ulaşmasıydı.

BingX Türkiye Marka Elçisi Arif Kalem

“İlk anlarda 1 milyon TL yolladık”

Daha önce orman yangınlarında da hızlıca organize olmuştuk ve destek sağlamıştık. Bu yaşadığımız felakette de BingX olarak hızlıca bir toplantı organize ettik. Maddi olarak katkı sağlamak üzere öncelikli bir karar oluştu. Bir yandan hızlıca bölgede yaşayan çalışanlarımızın koşullarını öğrenmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için uğraştık.

Tam o anda AHBAP üzerinden MASAK ile görüşüldüğü ve kripto para yardımlarının kabul edileceği bilgisini aldık. Çok sevindirici bir andı. Bir yanda üzüntü bir yandan da yararlı bir şeyler yapabilme olasılığı ve sevinci… Tarif etmek çok zor. O gün ilk anlarda 1 milyon TL’lik bir yardımın öncelikli ihtiyaç olarak direkt paylaşılan hesap bilgisine gönderimini sağladık.

“Hızlı ve şeffaf olmanın faydası…”

Ekosistem kimlerin yardım ettiğini ve ne kadar yardım ettiğini anlık olarak görebiliyor. Her yardım damlası büyük bir mutluluk yaratıyordu. İtiraf etmeliyim. Hızlı ve şeffaf bir sistemin içerinde bulunmanın faydasını yaşadık. Biliyorsunuz bu durumlarda anlık sonuç, çözüm ve müdahale önemlidir. Araya zaman girdiğinde insanların odakları değişebiliyor.

“Devlet de hızlı adapte olabildi”

Büyük bir felaket yaşandı. Her yardıma türlü yardıma ihtiyaç vardı. Devlet sisteme artık yabancı değil ve MASAK işleyişe hâkim. Yaşadığımız bu olayın üzerine kripto para kullanımının öneminin daha ne görmüş olduk. İlk günlerde yaşanan bu dayanışmanın ardından hatta devlet kurumu olan AFAD da kripto para cüzdanlarını paylaştı. Bu aslında devlet kurumlarının sürece ne kadar hızlı adapte olabileceğini de göstermiş oldu.

Kamu kuruluşlarının yanı sıra özel sektörden de bölgeye adeta yardım yağdı. Kripto para şirketleri de halkın yanında oldu. BingX olarak sizin de bu dönemde önemli yardımlar yaptığınızı biliyoruz. Özellikle erzak, ısınma ve elektrik konuları sorunluydu. Kısaca bilgi verme imkânınız var mıdır?

İlk yardım elinin çok önemli olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı öncelikli bir maddi yardım sağladık. Felaketin büyüklüğünün ciddi eksiklikler oluşabileceğini düşündük ve bu süreç için de bir bütçe ayırdık. Bu refleksi gösteren bir iki borsadan biriyiz. Bu süreçte çalışma arkadaşlarım çok hassas davrandı ve her türlü talebimize karşılık verdiler.

“Çok fedakâr bir milletiz”

İlk günlerde bölgeye yardım göndermek isteyen fakat lojistik olanağı olmayanlara da destek sağlamaya başladık. Erzak, giyim, hijyen yardımlarına öncelik verdik. Bölgeden gelen her habere göre yardımlarımızda değişiklikler oldu. Mesela ısınma ihtiyacından dolayı bölgeye 80 adet jeneratör gönderimini sağladık. Bölgede evsiz ve sahipsiz kalan dostlarımıza 1 ton köpek ve kedi maması gönderdik. Onlar kayıplarımızın bize emaneti.

Bu süreç içerinde birçok zorlukla karşılaştık. 26 ton kömür aldık fakat bölgeye göndermek için tır bulamadık. Bölgeye giden tırlar geri dönemiyordu. Çok fedakâr tır şoförleri ile tanıştık. “Mazotumu verin başka bir şey istemiyorum. Ben nereye derseniz götüreceğim” diyenler oldu. Çok güzel bir milletiz. O anda o kömürü gönderebilmek çok büyük bir şey. İlk andan beri büyük bir uğraşı içerisinde olan blok zinciri toplulukları oldu. Altcointurk, CryptoFemale gibi…

“Yardımların devam etmesi çok önemli”

Bu topluluklar ile devamlı iletişim içerisinde bulunduk. Altcointurk hatta bölgeye gidip kurtarma çalışmalarına katıldı. Daha sonrasında organize ettikleri oyuncak kampanyasına katıldık ve lojistik konusunda destek sağladık. Bölgeye gittiler ve çocuklara tek tek oyuncakları dağıttılar. İhtiyaç sahiplerine ellerinden geldiğince dokunmaya çalıştılar. Çok anlamlı ve önemli bir destek olarak görüyoruz. Bazı anlarda tamamlayıcı bazı anlarda ise topyekûn destek sağlamayı amaçladık. Yardımların devam etmesi çok önemli. Maddi ve manevi kayıplar çok fazla.

“Kayıpların yanında bir hiç!”

En son Futbol Federasyonu’nun düzenlemiş olduğu #omuzomuza kampanyasına Fenerbahçe Spor Kulübü üzerinden konteyner bazında katılım sağladık. Yapılan yardımların büyüklüğü sonsuz üzüntü içerisinde bir nebze olsun mutluluk vericiydi. Zorunlu olarak deprem bölgesinden uzaklaşmış bir depremzede aileye dokunmak çok derin bir duygu. Yaşadıklarını düşünmek bile çok zor. Sağladıklarımız depremzedelerin kaybettiklerinin yanında aslında hiç denecek kadar az.

Tüm yaralar sarılana kadar ekosistemin yardımlarını esirgemeyeceğine inanıyorum. Biz de BingX olarak yardımlarımıza devam edeceğiz.

Kripto para sektörüne dönecek olursak… 2022’de özellikle FTX ve Terra LUNA olayları merkezi platformlara karşı olan güveni azalttı. Bu olaylarla hiçbir ilgisi olmayan borsalar dâhi müşteri kaybettiler. Merkeziyetsiz finans ön plana çıktı. Bir merkezi borsa temsilcisi olarak bu kitleye tekrardan nasıl güven sağlanabileceğini düşünüyorsunuz?

“%350’lik büyüme yaşadık”

BingX olarak ekosistemin korunması ve geliştirilmesi gerektiğini düşünen bir borsayız. Kullanıcılarımız bizim için en büyük öncelik ve global ölçekte bunun hissedildiğini rakamlarla görüyoruz. 2022 yılı içinde %350 oranında kullanıcı tabanımızda büyüme gerçekleşti. Bununla birlikte üst üste 2021 ve 2022 yıllarında TradingView tarafından en iyi aracı/ borsa ilan edildik. Güven, şeffaflık ve güvenlik en büyük öncelik ve sahiplendiğimiz bir disiplin.

“Rezerv Kanıtı raporumuzu yayımladık”

Eylül 2022’de BingX, platformun genel güvenliğini ve risk kontrolünü iyileştirmek için Hackenproof’ta açık uçlu hata ödül programları başlattı. MAZARS tarafından doğrulanan Rezerv Kanıtı raporunu yayımlayarak ek şeffaflık ve güvence sağladı. Ayrıca bunu ilk ilan eden borsalardan biriyiz. Kripto ekosisteminde potansiyel kamu krizlerini önlemek ve hırpalanmış yatırımcılara yardımcı olmak için BingX iflas eden borsaların zarar gören tüm ortaklarına yardımcı olmak adına 5 Milyon USDT büyüklüğünde bir “Özel Yardım Fonu” kurdu. Bu dönem içerisinde BingX oluşturduğu güven çemberi nedeniyle ciddi bir büyüme kaydetti.

BingX Türkiye’de yeni ismini duyurmaya başlayan bir platform… Sizden önce Türkiye piyasasına giren birçok borsa var ve kullanıcıların büyük kısmı da özellikle Türk Lirası geçişlerinde baskın şekilde iki borsayı kullanıyor. Siz Türk kullanıcısını çekmek, “Biz de buradayız” demek için nasıl bir plan yaptınız? Bu konuda kısa ve orta vade planlarınız nelerdir?

“Varlığımızı daha da fazla hissettirmeye başlayacağız”

Aslında Türkiye’de yeni değiliz. Bizi takip eden ciddi bir topluluğumuz var. Büyük harflerle öne çıkmak yerine teknolojimiz ve sergilediğimiz güven ile ön planda olmayı tercih ediyoruz. Elbette insanlara ulaşmak önemli. Sahip olduğumuz yol haritası doğrultusunda Türkiye’de varlığımızı daha fazla hissettireceğiz fakat şu anda Türkiye çok çetin bir süreçten geçiyor. Bunun farkındayız.

BingX 10 farklı dilde 100’ün üzerinde ülkede hizmet veren bir borsa. Amerika, Kanada, Avustralya gibi ekonomisi ve sistemi kuvvetli ülkelerde lisanslarımız var. Türkiye pazarına önem veriyoruz ve regülasyonları yakından takip ediyoruz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Bırak