Bitcoin balinalarının sayısı düşüyor: 3.5 yıldır görülmeyen seviye

Zincir üstü veri platformu Glassnode’a göre, 1000 BTC ve üzerinde Bitcoin bulunan ‘’ cüzdanlarının sayısı 2 bin 27’ye geriledi. Büyük miktarda tutan cüzdanları ifade eden ‘balina’ yatırımcıların sayıları en son 5 Ağustos 2019’da 2 bin 23’e kadar düşmüştü. Her balinanın neredeyse 25 milyon dolar değerinde Bitcoin’i bulunuyor.

Bitcoin balinalarının sayısı Şubat 2021’de 2 bin 500’ün biraz altında zirve yapmıştı. O zamandan bu yana istikrarlı bir şekilde azaldı.

1000 BTC ve üzerinde Bitcoin bulunan balina cüzdanlarının sayısı

Mega balinalarda eğilim farklı

Aynı eğilim, mega balinalar olarak adlandırılan ve mevcut fiyatlarla 250 milyon doların üzerinde bir yatırımı temsil eden 10 binden fazla BTC’ye sahip olanlar arasında pek görülmüyor. Bunların sayısı, 117 ile tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor. 10 binden fazla BTC’si bulunan yatırımcıların hareketlerinin tarihsel olarak BTC fiyatı ile çok daha az ilişkili olduğu bildiriliyor.

10 bin BTC ve üzerinde Bitcoin bulunan mega balina cüzdanlarının sayısı

Daha küçük Bitcoin yatırımcılarının sayısı artıyor

Ek olarak, BTC’deki daha küçük yatırımcıların sayısı, birden fazla coin tutan cüzdanlar, aşırı fiyat dalgalanmalarına rağmen, periyodik düşüşlerle birlikte son beş yılda istikrarlı bir şekilde artıyor.

Birden fazla BTC tutan cüzdan sayısı şu anda 982 bin. Bu sayı, geçen yıl bu zamanlarda 814 bin civarındayken Şubat 2020’de ise 788 bindi.

Yorum Bırak