Bitcoin destekçisi ARK’tan 150 sayfalık rapor: 1 milyon $ hedefi hala geçerli

Bitcoin’in yanı sıra teknoloji hisseleri alımlarıyla bilinen ve Cathie Wood’un sahibi olduğu ARK Invest şirketi 2017 yılından bu yana yayımladığı “Büyük Fikirler” raporunda yine çok önemli ifadelere yer verdi.

“Kripto paralar 20 trilyon dolara ulaşabilir”

Birçok konuda 2030 yılının baz alındığı raporda kripto paraların da geleneksel varlık sınıfları karşısında çok büyük rakip olacakları, hatta 2030 yılı itibarıyla da 20 trilyon dolar piyasa değerine ulaşabilecekleri belirtildi. Aynı yıl akıllı sözleşmelerin toplam değerinin ise 5 trilyon dolar olabileceği iddia edildi.

“Bitcoin 1 milyon doları geçebilir”

Bitcoin’in uzun vadeli gidişatının getirdiği fırsatların devam ettiği belirtilen raporun ilgili kısmında şu ifadeler yer aldı:

“Bitcoin’in uzun vadede sağlayacağı fayda her geçen gün güçleniyor. 2022’de yaşanan karmaşık seneye rağmen, Bitcoin tek bir hata yapmadı. Yatırımcı tabanı gittikçe daha çok uzun vadeli bakan kalabalıklardan oluşmaya başladı. Merkezi platformların yarattığı karmaşa, Bitcoin’in öneminin daha iyi görülmesini sağladı: Merkeziyetsizlik, denetlenebilirlik ve şeffaflık. Önümüzdeki 10 yıl içinde bir adet Bitcoin’in 1 milyon doları geçmesi muhtemel gözüküyor”

“Otoriter rejimler başaramadı”

Raporda önemli rakamlar da verilerek Bitcoin’in merkeziyetsiz olmasının getirdiği faydalar da sıralandı ve şunlar yazıldı:

“Merkezi para sistemleri güçlü bir ekonomik ortam yaratma konusunda başarısız oldu. Dünyada 4 milyar insan otoriter rejimler altında yaşıyor. 2 milyar insan çift haneli enflasyonla yaşamak zorunda… 1 milyar kişi, geleneksel ödeme uygulamalarını kullanamıyor. 1 milyar insan ise kendilerine yapılacak havale ödemelerine bağımlı yaşıyor. Bitcoin’de ise engel çok az. Tek sahip olunması gereken şey anahtar kelimelerin güvenli biçimde saklanması… Bitcoin enflasyona da dayanıklı bir varlık. Çünkü matematiksel olarak toplam arzının 21 milyon olduğu biliniyor. Ayrıca hem merkeziyetsiz hem de şeffaf…”

“Sert düşüşlere rağmen diğer varlık sınıflarını geçti”

Raporda ayrıca Bitcoin’in özellikle bu sene yaşadığı sert düşüşlere rağmen, uzun vadede her varlık sınıfından daha iyi performans sergilediği de belirtildi:

“Bitcoin’deki volatilite, onun uzun vadeli getirilerinin konuşulmasını engelledi. 2009’da ortaya çıktığından bu yana Bitcoin, %75’ten büyük 5 adet ciddi düşüş yaşadı. Ancak yıllık bazda hep pozitif getiri sağlamayı başardı”

“Kripto madenciliği güneş enerjisini destekleyebilir”

Büyük Fikirler 2022 raporunda son dönemin tartışma konusu olan faaliyeti Bitcoin madenciliğine de değinildi. Bitcoin madencilik makinelerinin kullanışlı enerji araçları olduğu belirtilirken, “Bitcoin madenciliğini güneş depolama sistemlerine entegre etmek, elektrik maliyetini artırmaksızın, şebekelerin ölçeklemesini ve güvenilirliğini sağlayabilir” denildi.

 

 

 

 

 

 

Yorum Bırak