Bitcoin, Ethereum ve DXY analizi – 8 Mart 2023

Fed Başkanı Jerome Powell’ın, ABD Kongresi’nde iki gün sürecek yarıyıllık Para Politikası Raporu’na ilişkin sunumu dün itibarıyla başladı. Powell, ABD Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı sunumda, bu yıl başlayacak güçlü ve sürdürülebilir ekonomik aktivitenin merkez bankası yetkililerini faiz oranlarını artırmaya sevk edebileceğini ve yüksek enflasyonun muhtemelen faiz oranlarını beklediklerinden daha fazla artırmalarına yol açacağını söyledi.

Powell, Senato Bankacılık Komitesi’de gerçekleştirdiği konuşmasında, “Son ekonomik veriler beklenenden daha güçlü geldi, bunun da faiz oranlarının nihai seviyesinin muhtemelen tahmin edilenden daha yüksek olacağını gösteriyor.” dedi. Bununla birlikte küresel piyasalarda ve kripto para piyasalarında hızlı bir satış etkisi gözlemlendi.

Haftanın üçüncü işlem gününe aşağı yönlü başlangıç yapan kripto paranın, günün devamında düşüşünü sürdüreceği düşünülüyor.

Bitcoin dirence takıldı

Geçtiğimiz hafta için yapmış olduğumuz teknik analizde 25 bin dolar seviyesinin tabiri caizse bir Çin seddine döndüğünden bahsetmiştim. Bugünkü analizimize baktığımızda ise genel negatif makro verilerin ışığında direncin geçilemediğini ve Bitcoin’in yükselen kanal içerisinde destek seviyelerine kadar satış baskısı ile karşı karşıya kalarak gerilediğini gözlemledik. Bugün itibarıyla ilk ara destek noktası şu anda 21 bin 300 dolar, major trend desteğimiz ise 20 bin dolar seviyesi olacak şekilde takip edilebilir.

Ethereum’da yükselen kanal henüz kırılmadı

Ethereum analizimize geçtiğimizde ise Bitcoin’e olan paralel hareketin devam ettiğini söyleyebiliriz. Burada önemli bir ayrıntı ise Ethereum’da henüz yükselen kanalının kırılmadığı. Kırılımın bin 500 dolar seviyesine gelip buranın altında bir kapanış yapmasıyla gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Kırılım ile birlikte hem kanal hedefi hem de majör destek seviyemiz olan bin 320 seviyesine kadar satışların gelebilme ihtimali olacaktır.

DXY’de 108 seviyeleri takip edilmeli

Bu hafta son olarak DXY grafiğini sizlerle paylaşmak istiyorum. FED tarafından gelen para politikaları sıkılaşma haberlerinin arkasından doların diğer ülke para birimleri karşında güçleniyor olma ihtimali ile DXY’nin de bugün105.57 direnç seviyesinin biraz üzerinde hareket ettiğini gözlemliyoruz. Yukarı yönlü kırılımın gelmesiyle birlikte 108 seviyeleri bu noktada bizim için takip edilmesi gereken önemli bir direnç seviyesi olacak. Bu yükseliş riskli varlıklar olmak üzere küresel piyasalarda da negatif yönlü dalgalanmanın devam edip etmeyeceğini bizlere gösterecek.

Yorum Bırak