Bitcoin fiyatı, 25 bin doları da geçti: Short pozisyonlardan çıkış var

SEC’nin kripto para sektörüne karşı aldığı sert tutumlar kripto para yatırımcılarını endişeye sürüklese de Bitcoin’de son 6 ayın en büyük yükselişi geldi. Bir numaralı kripto para, perşembe günü yüzde 3’ten fazla getiri sağlayarak TSİ 19.00 sularında 25 bin 100 dolara kadar çıktı. , Cardano ve Avalanche gibi daha küçük ’lar da yükselişe geçti.

ABD’nin belirli kripto ürünlerine yönelik baskısı ve New York regülatörünün üçüncü en büyük sabit coin olan BUSD’nin ihracını sonlandırma hamlesi, hafta başında piyasayı etkilemişti. Ancak o zamandan bu yana, Bitcoin’de yıl başından bugüne yaklaşık yüzde 50’lik bir tırmanış kaydedildi.

Kısa (short) pozisyonlardan çıkış yükseliş getirdi

Bir blok zinciri danışmanı olan Venn Link Partners’ın kurucusu Cici Lu, kripto paralardaki yükseliş ivmesinin spekülatörleri düşüş pozisyonlarını tasfiye etmeye sevk ettiğini ve böylece yükselişi körüklediğini öne sürdü.

Lu, “İnsanlar Bitcoin’in serbest dolaşımının zaman zaman sınırlı olabileceğini ve kısa pozisyonlar sıkıştığında fiyatın patladığını unutuyor.” dedi.

Coinglass’ın verilerine göre, çarşamba günü Bitcoin’de 64.5 milyon dolar değerinde kısa pozisyon kapatıldı. Böylelikle bu miktar son bir ayın en yüksek rakamı oldu. Tasfiyeler, 15 Şubat’ta yaklaşık yüzde 9’luk bir sıçramayla birlikte geldi.

Küresel hisse senetleri yükselirken kripto para fiyatları da tırmanıyor. Fed’in faiz artırımlarının ABD’yi resesyona sürüklemeden enflasyonu düşürebileceğine dair tahminler de bu yükselişi destekliyor.

Yorum Bırak