Bitcoin ile birlikte madencilik hisseleri de sert yükseldi

Bu hafta yükseliş yaşayan yatırım araçları arasında sadece kripto paralar yer almadı. Onlarla birlikte Bitcoin madencilik şirketleri hisseleri de sert yükselişler gördü. Özellikle dün RIOT Blockchain, Marathon, Core Scientific ve Iris gibi madencilik firmalarının hisse senetleri çift haneli yükselişler yaşadılar.

İflasın eşiğinde olan Core Scientific şirketinin hissesi CORZ dünü %22’lik yükselişle tamamlarken, bu rakam Marathon (MARA) için %30, Rıot Blockchain (RIOT) için %15, Bitfarms (BITF) için %44 ve Iris Energy (IREN) için de %10 oldu.

HIVE Blockchain sadece dün %37’lik kazanç sağlarken, bu şirketin hisse değerindeki haftalık yükseliş ise %76’yı aştı. Hut8’deki yüskeliş de 24 saate %22 oldu.

Madencilik şirketi olmasalar da, Bitcoin ve kripto fiyatlarıyla doğru orantılı hareket edenCoinbase hissesi %9, MicroStrategy hissesi ise %8’lik yükseliş yaşadı. Bilindiği üzere son dönemde rekor seviyede düşük rakamlarda işlem gören Coinbase hisseleri, özellikle ARK Invest şirketi tarafından sürekli olarak satın alınıyordu.

Yorum Bırak