Bitcoin madenciliği şirketi %80’lik düşüşü fırsat bildi

şirketi CleanSpark, dünyanın en büyük madencilik cihaz üreticisi Bitmain’den 20 bin madencilik cihazı daha satın alarak ayı piyasası sırasında yaptığı toplam alımları yaklaşık 46 bin 500’e çıkardı. Şirket, Bitmain’in yaptığı indirimler neticesinde yeni nesil Antminer S19j Pro+ cihazları için 32.3 milyon dolar ödeme yapmayı planladığını bildirdi.

Planlanan ödemeye göre, terahash başına 13.25 dolarlık bir fiyat ortaya çıkıyor. Ayrıca CleanSpark’ın şu anda 6.6 EH/s olan ’ine 2.44 EH/s ekleyeceği görülüyor.

Şirketin CEO’su Zach Bradford, yaptığı açıklamada, “Makineler bize teslim edildikçe, tesislerimizden birinde onları bekleyen raf alanımız olacak. Altyapımız üzerinde büyük bir kontrole sahibiz. Bu da kaynaklarımızı son derece verimli bir şekilde tahsis etmemizi sağlıyor.” dedi.

Yeni cihazlar mayıs sonuna kadar teslim edilecek

Şirket, ayı piyasasından yararlanarak geçen yıl indirimli fiyatlarla satın aldığı 26 bin 500’den fazla üniteye yenilerini ekliyor. Yeni cihazlar mayıs ayı sonuna kadar teslim edilmek üzere partiler halinde sevk edilecek.

CleanSpark geçen haftaki kazanç raporunda, aralık ayında 22.4 EH/s olan revize edilmiş yıl sonu tahmini olan 16 EH/s’ye ulaşmak için daha fazla makine ve saha satın almaya devam etme niyetinde olduğunu belirtti.

Bradford o dönemde “Doğru zaman geldiğinde stratejimizi değiştirmeyi ve gelecekteki sözleşmelere bakmayı da bekliyoruz.” demişti.

ASIC cihazlarının fiyatları yüzde 80’den fazla düştü

Luxor istatistiklerine göre, ASIC fiyatları 2022’de yüzde 80’den fazla düştü. Ancak, son zamanlarda çok küçük bir artış göstererek ocak ortasında 13.86 dolar/TH iken 38 joule/terahash altında verimliliğe sahip makineler için 14.89 dolar/TH’ye yükseldi.

Şirket tüm bunlara ek olarak, sıfırdan tesisler veya satın almalar yoluyla 50 ila 75 megavat arasında ilave yatırım yapmayı hedefliyor.

Yorum Bırak