Bitcoin madencilik zorluğu rekor kırdı

Bitcoin ağında blokların oluşturulmasının zorluk seviyesini gösteren madencilik zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Metrik, yüzde 10.26’lık bir artış gösterirken 37.59 trilyon oldu.

Bu yükseliş aynı zamanda Ekim ayından bu yana görülen en sert yukarı yönlü hareket olarak da kayıtlara geçti. Zorluk derecesi 10 Ekim’de yüzde 13’ten fazla artmış ve 35.6 trilyon olmuştu. Bu yeni yükseliş aynı zamanda 2022’deki tüm yükselişlerin, Ekim ayı dışında, önüne geçti. Piyasa içindeki krizler, düşüşler ve kötü gidişat Aralık ayı başında yüzde 8’lik bir düşüş getirmişti.

Şirketler fiş çekmesine rağmen…

Bilindiği üzere hem fiyatların düşmesi hem de madencilik şirketlerinin yeterli derecede kâr edememesi, birçok firmanın bazı makinelerini fişten çekmesine sebep olmuştu. Şirketlerin tasarruf sebebiyle yaptıkları bu hamle de aslında zorluğun düşmesini sağlamamıştı. Fiyatların bu hafta sonu ciddi bir artış yaşaması da madencilik zorluğuna hemen etki etti.

Zorluk seviyesi 1 sene önce 8 Ocak günü, fiyat 30 bin doların üzerindeyken 24 trilyondu. Şu an ise fiyat 21 bin dolar olmasına rağmen, zorluk seviyesi o günden %50 fazla…

Yorum Bırak