Bitcoin neden düşüyor? Tarım dışı istihdam verileri geliyor

Fed başkanı Jerome Powell’ın salı ve çarşamba günü ABD Senatosu komitelerinin önünde yaptığı konuşmaların ardından düşen Bitcoin, dün akşam saatlerinde çok daha sert bir hareketle değer kaybetti ve 20 bin doların altına indi.

Akşam saatlerinde ABD merkezli bir banka olan SVB Financial Group’un tahvil pozisyonunu zararla kapatması ve banka hisselerinin %60’ın üzerinde değer kaybetmesi de düşüşte etken sahibiydi. Bu gelişmeler ABD borsalarına ve bankacılık hisse senetlerine de yansıdı.

Çok önemli veriler açıklanacak

S&P 500 ve Nasdaq da düşerken, gözler bugün açıklanacak olan ABD verilerine odaklandı. Bugün TSİ 16.30’da ABD tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Veriler uzun süredir beklentilerin üzerinde geliyor ve Fed’in ekonomiyi “soğutma” çabalarına engel oluyor. Dolayısıyla faiz artışları da agresif kalmaya devam ediyor.

ABD tarım dışı istihdam verilerinde beklenti, iş gücüne 205.000’lik artış gelmesi yönünde… Hatırlanacağı üzere şubat ayında beklenti 185 bindi ancak 517 binlik iş gücü artışı piyasaları adet şoke etmişti.

ABD yine TSİ 16.30’da işsizlik oranını da açıklayacak. Bu iki veri Bitcoin fiyatında da önemli etki sahibi olacak.

Dün işsizlik maaşı başvurularının beklenin üzerinde artması, uzmanların ekonominin soğuması yönündeki umutlarını artırmıştı.

Bitcoin haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 19.800 dolardan işlem görüyor.

Yorum Bırak