Bitcoin son 15 ayın en iyi performansını gösterdi: Glassnode verisi

Pazar akşamı 23.900 dolara kadar yükselen ancak daha sonra yine 23.000 doların altına inen Bitcoin’in, başlattığı ralliye devam edip etmeyeceği merak konusu olurken, Glassnode ise en büyük kripto paranın performansını değerlendirdi.

“Son 15 ayın en iyisi…”

Bitcoin’de ocak ayında görülen %43’lük yükselişle fiyatın ağustos 2022’den bu yana en yüksek seviyeye çıktığı belirtilirken, bu performansın 2021’in kasım ayından bu yana en iyi aylık performans olduğu yazıldı.

495 milyon dolarlık tasfiye

Bu tür yükselişlerde her zaman türev piyasalardaki kısa pozisyon tasfiyesinin ateşleyici görevi gördüğü belirtilen değerlendirme yazısında, “Bu ralli de geçmiştekilerden farklı değil. Ocak ayında 495 milyon dolarlık vadeli kısa pozisyon sözleşmesi tasfiye edildi” denildi.

FTX’ten düşüşünden daha sert yükseliş dalgası

İlk tasfiye dalgasının bu ayın ortalarında geldiği ve bunun yatırımcıları ciddi şekilde şaşırttıkları belrtilirken, tasfiye olan pozisyonların %85’inin kısa, sadece %15’inin ise uzun pozisyon olduğu bilgisi verildi. Bu tasfiye dalgasının aynı zamanda “long” pozisyon tasfiyesinde tüm zamanların en düşüğüne işaret ettiği kaydedildi. FTX’in iflasında %75’lik bir uzun pozisyon tasfiyesi görüldüğü yazılırken, buradaki kısa pozisyon tasfiyesinin dalga sertliğinin ise bu süreci bile geçtiği ifade edildi.

Yorum Bırak