Bitcoin, son yükselişle önemli bir teknik seviyeyi aştı

Bitcoin, birkaç gündür devam eden yükselişini hafta sonunun ilk saatlerinde de sürdürdü. Piyasa değeriyle bir numaralı , 19 bin 875 dolara kadar çıktı.

Bitcoin’in gece saatlerinde artan yükseliş ivmesi, yaklaşık 19 bin 500 dolarda yer alan 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkmasını da sağladı. , 1 seneden biraz uzun bir süredir 200 günlük hareketli ortalamanın altında seyrediyordu.

Bitcoin grafiği, BTC/USDT, Binance

200 günlük hareketli ortalama, adından da anlaşılacağı üzere, son 200 gündeki ortalama fiyatı gösteriyor. Hareketli ortalamalar, trader’lara trendin yukarı mı yoksa aşağı yönlü mü olduğu konusunda fikir verirken aynı zamanda destek ve direnç alanı olarak da çalışabiliyor (kaynak). Hareketli ortalamalar, genel trendi belirlemek için yaygın olarak kullanılıyorlar. Bir varlığın, 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kalması, onun genel olarak yükseliş eğiliminde olduğu anlamına geliyor.

Öte yandan bu göstergenin bir başka yönü de verilen önemde yatıyor. Piyasalar, birçok trader ve analistin 200 günlük hareketli ortalamaya çok fazla önem atfetmesinden dolayı, buradaki hareketlere güçlü tepkiler verebiliyor.

Bitcoin, FTX iflasının yaralarını sarıyor

Bitcoin, 20 bin dolara iyice yaklaşırken FTX iflasının yaralarını da sarmaya başladı. Kripto para, en son bu seviyelerde işlem gördüğünde FTX iflası henüz yeni gerçekleşmişti. Bir diğer deyişle Bitcoin, son iki ayın zirve seviyelerinde alıcı buluyor. Bitcoin’deki artış, altcoin’lerde de önemli karşılık buluyor. Metaverse projesi MANA son 24 saatte yüzde 31, GALA yüzde 26, OP yüzde 19 ve SAND ise yüzde 16 artış yaşadı. Kripto paraların toplam piyasa değerleri ise 930 milyar doları aşarak 1 trilyon dolara bir adım daha yaklaştı.

Yorum Bırak