Bitcoin tutarlı bir yükseliş rallisi gösterdi: Glassnode raporu

Glassnode haftalık raporunda Bitcoin’in yükselişinin çok güçlü geldiğini ve 19 bin 500 dolardaki psikolojik engeli aştığını belirtti. Bu durumun bazı yatırımcı gruplarını yeniden kâr alım seviyesine getirdiği belirtilen yazıda şu ifadeler yer aldı.

“200 günlük hareketli ortalama kırılımı tutarlı”

Raporunda 200 günlük hareketli ortalamanın önemine değinen Glassnode, Bitcoin’in 2018/19 ayı sezonunda 386 gün bu seviyenin altında kaldığını ve hafta sonu gelen yükselişin de bu rakamlara bakıldığında tutarlı olduğunu belirtti:

“200 günlük hareketli ortalama, tüm varlıklarda en çok kullanılan teknik analiz araçlarından birisidir. Bu durum son yıllarda Bitcoin için de doğrulanmıştır. Bu hafta sonu gelen güçlü ralliyle beraber, piyasa önemli bir psikolojik direnci de kırdı. Bitcoin piyasası garip şekilde tutarlı bir döngü davranışı sergiler. Bu kırılımda da bunu gördük. Çünkü 2018/2019’daki ayı sezonunda Bitcoin, 200 günlük hareketli ortalamanın 386 gün boyunca altında işlem görürken bu rakam, son kırılıma kadar 381 gündü. Ancak fiyatın yeniden 19 bin 500 doların altına inmesi, 200 günlük ortalamanın da tekrardan altına düşmemiz anlamına gelecek, bu da piysasanın zayıflığını gösterecektir”

“Yeniden realize edilmiş fiyat bölgesindeyiz”

Ortalama Bitcoin yatırımcısının yeniden realize edilmiş fiyat bölgesinde olduğunu kaydeden Glassnode şu ifadeleri kullandı:

“200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkıldığı nokta aynı zamanda 19.7 bin dolarda olan realize edilmiş fiyat bölgesiydi. Bitcoin dünyasında bu psikolojik fiyat yeri de ciddi şekilde araştırmaya tâbi tutulur. Şu anda fiyatın, güçlü şekilde bu bölgenin üzerinde tutunduğumuzu düşünürsek. Bitcoin yatırımcısının realize edilmemiş kâr bölgesinde olduğunu da görebiliriz. 2022/23 ayı sezonunda bu realize edilmiş fiyat bölgesinin altında 179 gün geçirdik. Bu rakam, son 4 ayı sezonunda görülen en uzun ikinci zaman dilimdir”

Yorum Bırak