Bitcoin yatırımcısı MicroStrategy’den 46 milyon dolarlık hisse satışı

Bilançosunda 130 binden fazla bulunduran ABD merkezli yazılım şirketi MicroStrategy, son dönemde hisse satışlarına yöneldi.

Şirketin SEC’ye yaptığı bildirime göre, yapılan hisse satışlarından 46 milyon dolar gelir elde edildi. Açıklamada, “A sınıfı adi hisse senetlerimizin 218 bin 575 adedini yaklaşık 46 milyon dolarlık brüt gelir karşılıında sattık.” ifadeleri yer aldı.

Bilindiği üzere MicroStrategy, geçmişte daha fazla Bitcoin alabilmek için tahvil veya hisse senedi satışı yolunu tercih ediyordu. Şirket, eylül ayında da dahil olmak üzere, genel kurumsal amaçlar için 500 milyon dolarlık hisse senedi satabileceğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından 3 bine yakın BTC alımı gerçekleştirildi.

46 milyon dolarlık satış, 500 milyon dolarlık satış planının bir parçası. Bu satışlardan elde edilecek gelirin daha önce Bitcoin alımı ve genel kurumsal amaçlar için kullanılacağı belirtilirken bugün kayıtlarda güncelleme yapıldı. Buna göre, elde edilen gelir, MicroStrategy’nin ihraç ettiği 2025, 2027 vadeli dönüştürülebilir kıdemli tahvillerinin geri alımında ya da Silvergate’ten alınan kredinin bir bölümünün ödenmesi için de kullanılabilir.

MicroStrategy hisseleri, Bitcoin fiyatındaki yükselişle birlikte önemli oranda artış yaşadı. Bitcoin, 2023 yılında şimdiye kadar yüzde 45’lik bir performans sergilerken MicroStrategy hisseleri ise yüzde 95 değer kazandı.

Yorum Bırak