Bitcoin’de olası senaryolar: Hayes “2023 de kötü olabilir” dedi

ve finansal analizleriyle sık sık gündeme gelen BitMEX’in kurucu ortağı Arthur Hayes’in son analizine göre, Bitcoin’in 20 bin doların üzerindeki haftalık görünümü boğa piyasasının geri döndüğü anlamına gelmiyor.

Eski CEO dün yayımladığı yazısında, çoğunlukla Fed’in yakın vadede nasıl davranacağına bağlı olarak, Bitcoin’in bir sonraki büyük hareketini tetikleyecek bazı olası senaryoları detaylandırdı.

Hayes, ‘şişme şato’ anlamına gelen “Bouncy Castle” başlıklı Medium yazısına Bitcoin’in en düşük seviyelerinden çıkışına tam olarak neyin neden olduğuna dair aşağıdaki teorileri sunarak başlıyor:

  • Senaryo 1:, 16 bin doların altındaki düşük seviyelerden doğal bir sıçrama yaşıyor.

Hayes, eğer bu ralli lokal dip seviyelerden doğal bir sıçrama ise Bitcoin’in yeni bir plato bulacağını ve USD likidite durumu iyileşene kadar orada kalacağını düşünüyor.

  • Senaryo 2: Bitcoin ralli yapıyor, çünkü piyasa Fed’in USD para basımını yeniden başlatacağını öngörüyor.

“Eğer durum buysa, iki olası senaryonun gerçekleştiğini görüyorum” diyen Hayes alt madde olarak şunları ekliyor:

  • Senaryo 2A: Fed bir pivot uygulamazsa veya birden fazla Fed yöneticisi “iyi” TÜFE baskılarından sonra bile herhangi bir pivot beklentisinden bahsederse, Bitcoin muhtemelen önceki düşük seviyelere doğru gerileyecek
  • Senaryo 2B: Fed bir pivot uygularsa, Bitcoin güçlü performansını sürdürecek ve bu ralli seküler bir boğa piyasasının başlangıcı olacak.

Kilit nokta para politikasında pivot

İlk senaryo, Bitcoin’in mevcut yükseliş tutumunun düşük seviyelerden doğal bir toparlanma olduğu ve BTC’nin güçlü bir ivme yaratmak için ABD doları cinsinden yeterli likidite olana kadar yavaşça yükseleceği yönünde. Bu durumda Hayes’in planı, likidite koşullarını iyileştirebilecek önlemlerin, yani ABD para politikasında bir pivotun onaylanmasını beklemek ve ardından fiyatı iki katına (örneğin 40 bin dolar) çıksa bile Bitcoin satın almak olacak. Buradaki fikir, gemi tersine dönerse fiyatın 69 bin dolara ya da daha fazlasına çıkma ihtimali.

Diğer iki senaryo, kripto para piyasasının mevcut büyümesinin, para basımının başlamasının önüne geçilmesinin bir sonucu olduğu yönündeki genel tezden kaynaklanıyor.

Fed yön değiştirir mi?

Hayes, Fed’in Covid dönemi sonrası para politikasına geri dönmesini beklemediğini söylüyor. Ayrıca, Başkan Jerome Powell’ın saatlik ücret artışı ve temel kişisel tüketim harcamaları arasındaki etkileşime odaklandığını belirtiyor.

Hayes’e göre, Fed’in yön değiştirmesi için daha da makul bir durum, “ABD kredi piyasasının bir kısmının çökmesi” ve kripto da dahil olmak üzere “finansal varlıklar genelinde yayın bir durgunluk” yaratması.

Kurucu ortak yazısında, “Bu en iyi durum senaryosu değil, çünkü şu anda riskli varlıkları satın alan herkesin performansta büyük bir düşüş göreceği anlamına geliyor. Fed bir değişiklik yapana kadar, 2023 de 2022 kadar kötü olabilir.” ifadelerini kullanıyor.

“Bitcoin 15 bin dolar civarı ile yüzleşebilir”

Öte yandan Hayes “felaket” senaryosu 2A gerçekleşirse, Bitcoin’in 15 bin 800 dolar ya da altına düşeceğini tahmin ediyor.

Kripto girişimcisi blog yazısını “Sistem geçici olarak kırıldığında meydana gelen çöküş ya önceki 15 bin 800 düşük seviyeleri tutacak ya da tutmayacak.” diyerek kendinden emin bir şekilde bitiriyor.

Yorum Bırak