Bitcoin’de yatırımcıları ürküten senaryo: 2020’den beri 4 kez oldu

Kasım ayındaki FTX krizinin ardından 16 bin doların altına sarkan, ancak 2023 yılının gelmesiyle önemli bir yükseliş hareketi başlatıp 25 bin dolar sınırına dayanan Bitcoin’de mart ayı performansı da merakla bekleniyor.

ABD ekonomi verilerinin her geçen gün daha iyi gelmesi ve Fed’in “daha uzun süre, daha yüksek faiz” politikasını bu sebeple devam ettireceği düşüncesi, en büyük kripto parayı baskılamayı sürdürüyor.

Bloomberg’de yer alan habere göre ise , 2020’deki pandemiden bu yana 2 ay üst üste çıkış yaptığı dönemlerin ardından genelde düşüş yaşıyor. Bu tarz yükselmeler 2020’den beri 5 kez yaşanırken, bunların 4’ünde düşüş geldi. Bu düşüşlerin ortalaması ise yaklaşık %5.8 oldu. İki aylık yükselişin ardından, üçüncü ayda düşüşün gelmediği tek dönem ise 2021 boğa piyasasının belki de en güçlü olduğu aylardan biri olan şubattı.

Analistler olası düzeltmeyi “normal” buluyor

Analistler Bitcoin’in %39’luk yükseliş yaladığı ocak ve %2’lik çıkış yaptığı şubat aylarından sonra bir miktar düzeltme yapmasını “normal” olarak yorumlarken, düşüşün devam edip etmeyeceğini önümüzdeki dönem belirleyecek. Özellikle ABD’den gelecek ekonomik veriler ve Fed’in bu rakamlara göre vereceği kararlar belirleyici olacak.

Yorum Bırak