BlackRock da dahil, yatırımcılardan Core Scientific’e 500 milyon dolar

En büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden olan ve Aralık ayında iflas başvurusu yapan Core Scientific’e ABD’nin en büyük geleneksel yatırım şirketlerinden de milyon dolarlar aktığı görülüyor. Bloomberg’in mahkeme dosyalarına dayandırdığı haberine göre; içinde BlackRock ve Apollo gibi büyülk şirketlerin de olduğu yatırımcılar, toplamda 500 milyon dolarlık fon sağladılar.

18 Ocak günündeki duruşma belgelerine göre BlackRock şirketi 2021 yılının Ağustos ayında Core Scientific şirketinin çıkardığı dönüştürülebilir tahvillerden 38 milyon dolarlık alım yaptı. BlackRock bu alımları, kendi alt şirketlerinin yönettiği hesaplar vasıtasıyla yaptı. Aynı yıl Apollo şirketi de 34 milyon dolarlık dönüştürülebilir tahvil adımı yaptı.

2022 yılında ise BlackRock 17 milyon dolar, Apollo ise 6.1 milyon dolarlık kredi sağladılar. Belgelerde iki şirketin verdiği bu kredilerin, Core Scientific’in faaliyetlerine devam edebilmesinde büyük rolü olduğu da yazıldı.

Yatırımcı ve kredi sağlayıcı şirketler arasında BlackRock ve Apollo’nun dışında MassMutual, Corbin Capital Partners, Jordan Park Group, Ibex, Kensico Capital Management, Marsico, Sabby Volatility Warrant Master Fund ve Toroso Investments firmalarının da olduğu kaydedildi.

Bunlardan en büyük borç veren şirketin ise 2021 yılı Nisan ayındaki 98 milyon dolarlık krediyle Ibex olduğu belirtildi.

Yorum Bırak