BNY Mellon CEO’su: Dijital varlıklar görmezden gelinemez

ABD’nin köklü bankalarından BNY Mellon, ihtiyatlı bir şekilde ilerleyecek olsa da dijital varlık alanındaki keşiflerini sürdürmeye kararlı görünüyor.

BNY Mellon CEO’su Robin Vince bugünkü mali rapor sunumunda dijital varlıkların bankanın “en uzun vadeli oyunu” olduğunu bildirdi. Vince, dünyada sürekli faaliyet gösteren en eski banka olduğunu iddia eden BNY Mellon’ın teknolojik gelişmelere uyum sağlaması gerektiğini söyledi.

CEO yaptığı açıklamada, “Geleceğe yatırım yapıyoruz, bu neredeyse kesinlikle gerçekleşecek ama gerçekleşmeyebilir de. Ancak gerçekleşirse, orada olmamız gerekiyor. Bir bütün olarak dijital varlıklar alanının bir parçası olmanın bizim için önemli olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kripto paraları görmezden gelmeyeceğiz”

Bankanın tepe ismi, dijital varlık alanını görmezden gelmenin “bilgisayar yerine kâğıt kullanmak gibi bir şey olduğunu” söyleyerek “Biz bunu yapmayacağız.” dedi.

BNY Mellon, gelişmekte olan piyasasına giren birçok köklü finans kuruluşundan sadece biri. Fidelity, geçtiğimiz ay metaverse ile ilgili marka tescili başvurularını yapmadan önce kasım ayında bireysel yatırımcılara kripto para alım satım imkanı getirmişti. BlackRock geçtiğimiz ağustos ayında özel bir Bitcoin tröstünün yanı sıra Avrupa’da kripto ve blok zinciri bağlantılı bir ETF’i piyasaya sürmüştü.

BNY Mellon, bin 500 kişiyi isten çıkarmayı planlıyor

BNY Mellon’un karı dördüncü çeyrekte 509 milyon dolara geriledi. Bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemindeki 822 milyon dolara göre yüzde 38 düşüş yaşandığı anlamına geliyor. WSJ’nin haberine göre banka, çalışanlarının yüzde 3’üne karşılık gelen yaklaşık bin 500 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

New York mali düzenleyicisi, geçen yıl bankaya sınırlı sayıda müşteriden ve mevduatı kabul etmesi için onay almıştı. BNY Mellon, sakama hizmeti hamlesinde iki ana ortağı olarak Fireblocks ve Chainalysis ile çalışırken, Blockdaemon dahil diğer firmalardan da yararlanıyor.

Yorum Bırak