Borsa İstanbul’dan yeni karar: 1 hafta kapalı

Kahramanmaraş’taki depremin ardından hem burada hem de çevre illerdeki vefat ve yaralı sayısının fazlalığı Borsa İstanbul’u da vurdu. Pazartesi ve salı günleri açık kalan borsa hem düşüşler hem de elen tepkilerin ardından bugün kapatıldı. Sabah saatlerinde alınan kapatma kararının ardından ise akşamüstü saatlerinde yeni bir açıklama yapıldı.

İşlemler geçersiz sayılacak

Borsa İstanbul yönetimi, bugünkü kapatma kararını 14 Şubat gününe kadar, bu gün de dahil olmak üzere uzattı. İşlemler 15 Şubat günü başlayacak. Bugünkü işlemlerin tümü de geçersiz sayılacak. Özellikle inşaat, çimento ve demir-çelik şirketlerindeki fiyat artışları manipülasyon iddialarını gündeme taşımıştı. BIST 100 endeksi de geçtiğimiz hafta 5000 seviyelerinin üzerindeyken, depremin ardından pazartesi sabahı sert düşüşler yaşamıştı.

Borsa İstanbul’un aldığı kapatma kararı ise 24 yıl sonra yeniden karşımıza çıkıyor. 1999 yılında da Borsa İstanbul yine bir deprem sonucu kapatılmıştı. 17 Ağustos Gölcük depremi borsanın kapatma kararı almasına neden olmuştu.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Borsa İstanbul A.Ş. Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliği’nin 39 uncu maddesinin 1 inci fıkrası uyarınca Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki Pay ve Pay Endeksi Türev Pazarlarının 8 Şubat 2023 tarihinde saat 11:00 itibarıyla 5 iş günü süreyle (14 Şubat 2023 akşamına kadar) kapatılmasına ve kapatılan pazarlarda sağlıklı fiyat oluşumuna imkan sağlamayan düşük işlem hacmi de dikkate alınarak 8 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin BİAŞ Yönetmeliğinin “Emirlerin ve İşlemlerin Borsa Tarafından İptali” başlıklı 33 üncü maddesinin 1-c bendi uyarınca iptal edilmesine karar verilmiştir”

Yorum Bırak